Vědci v rámci nového výzkumu souvisejícího s očkováním proti nemoci covid-19 zjistili, že imunita vůči koronaviru může přetrvávat nejméně rok, možná i celý život. Informaci přinesl prestižní americký deník The New York Times.
Dvě nové studie poukazují na pozoruhodné účinky při prodělaném covidu. Odhalují, že imunita vůči koronaviru přetrvává nejméně rok a vědci mají naději, že by mohla platit i celý život. Dobrou zprávu doprovází fakt, že se úroveň imunity zlepšuje zejména po očkování. Tato zjištění mohou pomoci odstranit přetrvávající obavy, že ochrana proti viru bude krátkodobá. A také by mohl motivovat další lidi k očkování.
„Imunita vyvolaná infekcí a očkováním proti SARS-CoV-2 se zdá být dlouhodobá,“ řekl Scott Hensley, imunolog z Pensylvánské univerzity.
„Studie společně naznačují, že většina lidí, kteří se zotavili z nemoci covid-19 a kteří byli později očkováni, nebude potřebovat přeočkování. Očkovaní lidé, kteří nikdy nebyli nakaženi, však vakcinaci s největší pravděpodobností potřebovat budou, stejně jako menšina lidí, kteří byli nakaženi, ale nevyvolali silnou imunitní odpověď,“ vysvětluje list zjištění vědců.
Oba výzkumy byly prováděny na osobách, které se koronavirem nakazily přibližně před rokem. Podle jedné ze studií, která byla v pondělí zveřejněna v časopise Nature, přetrvávají v kostní dřeni buňky, které si uchovaly vzpomínku na virus. V případě potřeby pak mohou v těle vytvářet protilátky. Naproti tomu druhá studie zjistila, že tyto takzvané paměťové B buňky dozrávají a posilují se ještě nejméně 12 měsíců po první infekci.
Aktuální studie mohou zmírnit obavy, že imunita vůči viru je přechodná, jako je tomu u koronavirů, které způsobují běžné nachlazení. Tyto viry se však každých několik let výrazně mění. „Důvod, proč se běžnými koronaviry opakovaně nakazíme v průběhu života, může mít mnohem více co do činění s variacemi těchto virů než s imunitou,“ uvedl pro deník The New York Times.
Výsledek této studie se patrně netýká ochrany získané pouze z vakcín, protože imunitní paměť je po očkování velmi pravděpodobně organizována jinak než po přirozené infekci.
Vlády některých zemí s proočkovanějším obyvatelstvem se obávají nezájmu mladších věkových kategorií. To potvrdil v rozhovoru pro FORUM 24 také český významný virolog Libor Grubhoffer. „Objevují se názory mladších lidí, kteří projevují nezájem o očkování, ale to se snad podaří překonat a nakonec převládne celkové pozitivní naladění pro očkování a s ním spojenou záruku bezpečnějšího pohybu na veřejnosti včetně možného cestování,“ myslí si.
K aktuálnímu stavu očkování se během své čtvrteční schůze dostala také sněmovna. Před poslance totiž předstoupil staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Ty studie se stále provádějí, i samotní výrobci stále sbírají data, provádějí klinické hodnocení, takže v tomto směru nemůžeme říci nějaké exaktní datum, kdy dojde k povinnosti nechat se přeočkovat,“ řekl.