Profesor Jaroslav Flegr se na svém Facebooku vyjádřil k současné situaci ohledně covid-19 v ČR a hovoří o faktorech, které nakonec ovlivnily jeho pesimistické předpovědi z 21. 10.
Jaroslav Flegr na svém Facebooku 21. listopadu napsal:
„Přesně 21.10. jsem v rozhovoru pro DVTV předpověděl, že do měsíce nám bude denně v Česku na covid umírat 1000 osob. Ten den vláda zavedla první vážně míněná protiepidemická opatření a v následujících dnech je ještě párkrát zpřísnila. V rozhovoru jsem uvedl, že ani nová opatření s tím už nic neudělají, protože těch 1000 lidí je už v danou chvíli nakažených.
Jak je z grafu zřejmé, počty mrtvých vystoupaly přesně podle grafu během dvou týdnů z tehdejší stovky na 257 mrtvých za den, poté však opustily exponenciálu, vrátily se na týden někam ke 110 a v posledních dnech nejspíš dokonce dál klesají. Jak je to možné?
Přiznávám, že jsem původně pesimisticky předpokládal, že čím dál větší podíl nemocných je odrazován od cesty do nemocnic a následně umírají doma. Ale nedávno jsem přišel na o dost optimističtější řešení záhady. Průměrná doba, která uteče od nákazy k eventuálnímu úmrtí pacienta, je asi skutečně 3-4 týdny. Jenže kromě průměru je stejně důležitým parametrem rozložení této veličiny. Většina obětí korovaviru zřejmě podlehne nemoci do méně než dvou týdnů, průměr však posunuje ke čtyřem týdnům menšina pacientů, kteří dokážou s nemocí bojovat mnohem déle než měsíc. Díky tomu mohla protiepidemická opatření zabrat o tolik dříve, než jsem původně předpokládal.
Jo, ďábel (a zjevně i anděl) se často ukrývá v detailu.“