Je nepravděpodobné, že by jihoafrická varianta koronaviru restartovala pandemii. Ve vysílání rozhlasové stanice BBC 4 Radio to řekl profesor Andrew Pollard z Oxfordské univerzity, informoval britský deník The Guardian. Podle profesora by měly být doposud vyvinuté vakcíny proti covidu-19 účinné i proti nové variantě omikron.
Vědci z různých koutů světa bijí na poplach. Obávají se síly jihoafrické varianty covidu, která má údajně více než třicet mutací na takzvaném spike proteinu. To je o polovinu více, než má varianta delta, která je v současné době dominantní i v České republice. Podle expertů by mohla být varianta omikron natolik geneticky pozměněná, že by mohla porazit obrannou reakci organismu. Odborníci však ještě nemají dostatek informací.
Jak ale píše deník The Guardian, podle profesora Pollarda jsou obavy zbytečné. „Když se podíváte na to, kde se na tzv. spike proteinu nachází většina mutací, jde o podobné oblasti, ve kterých jsme mutace pozorovali i v případě jiných variant koronaviru,“ vysvětluje profesor.
„Je velmi nepravděpodobné, že by došlo k obnovení pandemie u očkované části populace,“ tvrdí oxfordský vědec, jehož tým vyvinul vakcínu AstraZeneca. Podle Pollarda je ale potřeba několik týdnů počkat, než se jeho teze potvrdí. V jižní Africe je naočkováno výrazně nižší procento populace než v Evropě.
Na Pollardovo vyjádření reagovala Británie omezením cestování z Jihoafrické republiky a pěti dalších afrických zemí. Dále plánuje rozšířit testování a uvažuje o zkrácení doby mezi jednotlivými dávkami očkování ze šesti na pět měsíců.