Vzhledem k tomu, že český premiér Andrej Babiš je naším největším zemědělcem a zároveň příjemcem dotací, v jeho programovém prohlášení je nutné podívat se na to, jak se právě k vývoji zemědělství v příštích letech staví. A závěr je jasný: Budou to opět tučná léta pro holding Agrofert.
Zemědělské podniky Babišova Agrofertu podle údajů Státního zemědělského intervenčního fondu dosáhly za rok 2015 na 788 milionů korun. Jsou to peníze od státu, ale hlavně od Evropské unie. A je logické že takové peníze si nemůže Babiš nechat ujít, a proto se nebude řídit praxí z jiných státu EU – tedy snahou omezit dotování těch největších podniků.
„Prosadíme spravedlivý přístup v dotacích pro podniky různé velikosti. Stavíme se proti zastropování dotací pro střední a větší podniky, ale budeme podporovat vyšší platbu dotací u malých farmářů,“ stojí v programovém prohlášení vlády.
V nepříliš podrobné části pro zemědělství nalezneme ještě jednu nenápadnou větu, která se Babišova podnikání úzce týká: „Prosadíme oznamovací povinnost při prodeji zemědělské půdy vůči těm, kdo na ní hospodaří.“
Největším vlastníkem zemědělské půdy v České republice je Radovan Vítek, který má 20 tisíc hektarů zemědělské půdy, Andrej Babiš jí vlastní 15 400 (dle týdeníku Euro). Rozdíl je však v tom, že předseda vlády hospodaří celkem na 110 tisících hektarech. Jedná se o půdu pronajatou, ale také o půdu, na které hospodaří neoprávněně (a bere na ni dotace), jak před časem informoval České rozhlas.
Je tak logické, že musí chránit své zájmy, které se týkají více než 100 tisíc hektarů, které by třeba mohl někdo prodat.
Nezbývá než citovat klasika: Pánové, kdo z vás to má?