Láká vás někdy procházet si své vlastní profily na sociálních sítích a přemýšlíte o tom, co si o vašem životě asi myslí ostatní? Podle odborníků jde o přirozenou touhu člověka poznat co nejvíce sám sebe.
Podle britské psychoterapeutky Eloise Skinnerovéje sledování vlastních profilů na sociálních sítích naprosto běžným jevem, kterému se oddává mnoho lidí. Vše prý pramení z naší touhy dozvědět se více o tom, kdo jako lidé jsme.
„Touha porozumět tomu, jak jsme vnímáni, byla přítomna v lidském instinktu po generace. Když se snažíme porozumět sami sobě, často čerpáme z názorů a úvah druhých. A když tato zpětná vazba není okamžitě k dispozici, snažíme se představit si, jaká asi může být, přičemž přemýšlíme o tom, jak nás vidí druzí, pokud sledují náš profil na sociálních sítích,“ vysvětluje Skinnerová.
Doplňuje také, že tato touha může pramenit z pocitu nejistoty v souvislosti s tím, jak se jevíme ostatním, případně ze sebekritického pocitu ohledně toho, co zveřejňujeme a v čem bychom se měli zlepšit. Pro některé lidi tak může být tato potřeba škodlivá.
Psycholožka Zoe Malletová pak podle deníku Daily Mail tvrdí, že potřeba společenského přijetí byla v průběhu let formována evolucí. Výsledkem podle ní je, že všichni lidé mají hluboce zakořeněnou potřebu sociálního schválení, kterou sociální média jenom umocňují.
„Je to podvědomý pokus o posílení našeho společenského postavení, zvýšení našich šancí na sounáležitost a vytvoření pozitivního sebeobrazu, který je součástí našich lidských mechanismů zvládání přežití,“ dodává.
Pozor na duševní zdraví
Odborníci se shodují, že kladné ohodnocení našich příspěvků na sociálních sítích dodává našemu mozku dopamin. Mnoho lidí tedy tráví na sociálních sítích spoustu času právě kvůli tomuto pocitu.
Ve Velké Británii je na sociálních sítích aktivních 56,2 milionu lidí a každý den stráví na různých platformách v průměru jednu hodinu a 49 minut. Odborníci varují, že příliš mnoho času stráveného na sociálních sítích může mít negativní dopad na duševní zdraví, a to zejména u mladých lidí.