České parlamentní volby, v nichž v sobotu díky drtivému finiši koalice SPOLU nakonec předběhla vládnoucí hnutí ANO Andreje Babiše a zvítězila, upoutaly pozornost světových médií. Některá píší, že „český Trump“ po těsné porážce ztrácí moc, jiná ovšem upozorňují na to, že může Babiš teoreticky vládnout dál, pokud se za něj postaví jeho dlouhodobý spojenec – prezident Miloš Zeman. Přinášíme velké shrnutí zahraničních reakcí.
Podle americké CNN populistické straně českého premiéra a miliardáře proklouzává moc mezi prsty. Volby byly tak těsné, že bylo možné si při jejich sledování nervozitou „okousat nehty“. „Babišovo hnutí ANO porazily tím nejmenším rozdílem dvě koalice, které se pokoušely premiéra sesadit. A i když ANO posbíralo jako samostatná strana nejvíc hlasů, nemá žádnou jasnou cestu k sestavení většiny,“ uvádí CNN. Zároveň připomíná, že některá média Babiše kvůli jeho populistickým sklonům a rozsáhlému obchodnímu impériu překřtila na českého Donalda Trumpa.
Britská BBC upozornila, že obě demokratické koalice, které ve volbách získaly parlamentní většinu, už předem řekly, že s Andrejem Babišem nechtějí spolupracovat. „Prezident Miloš Zeman ale dříve prohlásil, že dá Babišovi šanci na sestavení vlády, pokud jeho strana získá nejvíc poslaneckých křesel. Ale pokud opoziční koalice dodrží svůj slib, bude pro hnutí ANO a jeho lídra matematicky nemožné zůstat u moci,“ má jasno BBC.
Za překvapivé označil vítězství demokratických koalic portál Deutsche Welle. I jeho reportéři píší o současném českém premiérovi jako o populistickém miliardáři a zdůrazňují, že koalice PirSTAN a SPOLU získaly 108 poslaneckých mandátů z 200 možných. „Babiš v sobotu večer uznal výsledky voleb, ale ne bez toho, aby nejdřív nezaútočil na své rivaly,“ všímá si Deutsche Welle. Německá n-tv upozorňuje, že Andrej Babiš navzdory „hořké“ volební porážce může i dál vést českou vládu. Televize zmiňuje, že Babiš krátce před hlasováním sice uvízl v síti kauzy Pandora Papers, ale že mu nyní můžou pomoci neskrývané sympatie prezidenta Miloše Zemana, který už „v roce 2013 obešel většinu ve sněmovně a jmenoval premiérem svého přítele Jiřího Rusnoka“.
Komentátor slovenského deníku SME uvádí, že i když Piráti nezískali ve volbách zdaleka tolik hlasů, kolik si představovali, a ještě je díky preferenčním hlasům předběhli Starostové, na to, aby současná opozice zvládla sestavit kabinet bez Babiše, to stále stačí. „Stačí, aby (opozice) zůstala jednotná, aby se nenašla část poslanců, která nebude předvolební slib spolupráce myslet vážně. Protože záležet bude na každém jednom z nich,“ má jasno komentátor, podle něhož ale za změnou poměrů v Česku stojí také náhoda. „V něčem se to podobá roku 2002 na Slovensku. Po volbách tehdy vznikla pravicová koalice hlavně díky tomu, že se nacionalistické síly navzájem vyřadily z parlamentu,“ srovnává SME.
Slovenská Pravda píše o vítězství SPOLU nad ANO jako o mohutném obratu, který je „trochu překvapivý“. Vypichuje, že rozdíl mezi vítězem a hnutím ANO je pouhých 35 tisíc hlasů a že letošní volební účast je nejen vyšší než před čtyřmi lety, ale dokonce nejvyšší od roku 1998. Letos odevzdalo svůj hlas bezmála 66 procent voličů, v roce 2017 to bylo přibližně o pět procent méně a před 23 lety 74 procent voličů. Výsledky českých voleb neušly pozornosti médií ani v sousedním Polsku. Gazeta Wyborcza si všímá, že Andrej Babiš po hlasování nebude schopný postavit koalici s SPD. „V pražských pivnicích bylo v sobotu odpoledne slyšet cinkání sklenic, když si lidé připíjeli na porážku Andreje Babiše. A byli to právě voliči v hlavním městě, jejichž hlasy byly spočítané jako poslední, kdo zpečetil jeho porážku,“ přidali polští reportéři postřehy přímo z terénu.