Výsledky sociálních demokratů v krajských voleb budou mimo jiné i zprávou o tom, jak úspěšným volebním manažerem je bývalý hejtman Jihomoravského kraje a někdejší statutární místopředseda ČSSD Michal Hašek. Ten aktuálně zaznamenává vnitrostranický vzestup. Otázka je, zda se zastaví, nebo bude dále pokračovat. Zatím vše nasvědčuje tomu, že Česká strana sociálně demokratická půjde ke dnu spolu s ním a jen tak se ho nezbaví, protože je s ní příliš provázaný a srostlý.
Předseda sociální demokracie Jan Hamáček letos v dubnu Haškovo angažmá oznámil následovně: „Grémium ČSSD dnes na můj návrh schválilo Michala Haška jako volebního manažera ČSSD. Oslovil jsem ho jako člověka s velkou zkušeností s fungováním regionální i parlamentní politiky a celé ČSSD. Jsem rád, že je Michal ochoten ČSSD v nynější situaci pomoci.“
Na první pohled je takový krok dost zvláštní a málo pochopitelný, ale když se na něj podíváme blíže, má svoji velmi smutnou logiku. Samo o sobě to však zarazí a nedává to žádný smysl. Sociálně demokratická strana na tom před krajskými volbami není vůbec dobře.
Partaji hrozí, že bude mít úplně nejhorší volební výsledky, jaké v krajích za celou dobu jejich historie kdy měla. Napovídá tomu i to, jak sociální demokracie dopadla v jiných typech volebních klání, a stejně tak to, jak si dlouhodobě stojí v předvolebních průzkumech.
A v této situaci stranický šéf Jan Hamáček udělá to, že povolá Michala Haška, který se proslavil tím, kolikrát lhal ohledně tzv. lánské schůzky s prezidentem Milošem Zemanem, a navrhne z něj udělat volebního manažera ČSSD. A co víc, předvádí kolem toho tirády, ze kterých plyne, že by sociální demokraté měli být za člověka s tak velkou zkušeností ještě tuze rádi a měli by mu být tuze vděční za to, že je ochotný sociální demokracii pomoci, a ještě mu za to nejlépe pěkně poděkovat.
Silně propojený se stranou
Potíž je v tom, že Hašek má skutečně unikátní zkušenost a navíc jistými schopnostmi opravdu disponuje. Celkem osm let působil na pozici hejtmana Jihomoravského kraje a stejnou dobu byl i předsedou Asociace krajů České republiky. Třikrát byl zvolen do poslanecké sněmovny. Byl statutárním místopředsedou sociální demokracie a stál v čele jejího poslaneckého klubu. Zastupitelem Jihomoravského kraje je od roku 2008 a předtím jím byl už v letech 2000–2004. Členem sociálně demokratické partaje je již od roku 1998.
Člověk, který se takhle dlouho a s takovou intenzitou vyskytuje v politice a v sociálně demokratických řádách, jednak samozřejmě určitou zkušenost má, ale hlavně je s touto stranou strašně silně propojený, takže pokud je sám šikovný a chce v nějaké podobě dál v partaji setrvávat (a vyvaruje se osudu bývalého jihočeského hejtmana a rovněž statutárního místopředsedy ČSSD Jiřího Zimoly, který ji sám dobrovolně opustil), není snadné se ho zbavit.
Navíc sociální demokracie je natolik ve špatné kondici, že opravdu nemá po ruce několik jiných kandidátů na pozici volebního manažera se srovnatelným profilem, jako má Michal Hašek, aby ho mohla jednoduše pustit k vodě. Kromě toho stejně tak důležité je to, že někdejší jihomoravský hejtman má stále silný vliv na určitou část straníků, hlavně na jižní Moravě, a Jan Hamáček si nemůže dovolit o jejich přízeň přijít.
Haškův vliv nezmizí
Jak tedy ve skutečnosti vypadá tolik vyzdvihovaná Haškova pomoc sociálním demokratům před krajskými volbami? Strana v uplynulých týdnech především přišla s celou řadou spotů, kterým vévodí její předseda Hamáček. V posledních dnech například zveřejnila i video o tom, jak tyhle předvolební klipy vznikaly.
Na facebookové stránce ČSSD ho doprovázel tento popisek: „Koho si přivedl na natáčení volebních spotů ministr zemědělství Miroslav Toman? A hádejte, s kým si volal Jan Hamáček místo toho, aby se soustředil na to, co má říkat. Schválně si tipněte, který z politiků-poslanců ČSSD natočil již čtyři filmy. Drobná nápověda – z domova to má kousek do Babiččina údolí. Podívejte se na video, jak vznikaly volební spoty ČSSD.“
Kampani sociální demokracie před krajskými volbami nelze upřít, že byla svým způsobem energicky vedená a objevovaly se v ní i zajímavé prvky a nápady. Primárně ale stavěla na předsedovi Janu Hamáčkovi a jeho osobě, kterou se – a především jeho červený svetr – sociální demokraté snažili využít, co to jen šlo. Občas i na úkor kýče a zbytečného přehánění.
V letošních krajských volbách Michal Hašek v Jihomoravském kraji kandiduje z 18. místa kandidátky. Přitom ještě před čtyřmi lety byl jednička na kandidátní listině a přestože získal nejvíce preferenčních hlasů, volby byly brané jako jeho prohra, protože zde ČSSD skončila až v pořadí třetí a Michal Hašek už znovu nedosáhl na pozici hejtmana.
Letos se tedy dopředu nehrne, přesto se může stát, že se vlivem preferenčních hlasů do krajského zastupitelstva dostane. Stačí, když některé kandidáty přeskáče. V minulých volbách sociální demokraté v tomto kraji dosáhli na celkem jedenáct mandátů.
Michal Hašek je dnes v sociálně demokratické partaji pevně zakotven, o čemž svědčí nejen samotný fakt, že se stal jejím volebním manažerem, ale třeba také to, že působí jako poradce ministra zemědělství Miroslava Tomana v jeho legislativní radě. Volební výsledky ČSSD sice Haškovu pozici mohou oslabit, pravděpodobnější však je, že si svůj vliv udrží a ve straně zůstane i v časech jejího dalšího oslabování.