Poslankyně hnutí ANO Margita Balaštíková na sociální síti zveřejnila video, kde kritizuje ministryni obrany Janu Černochovou (ODS) kvůli rozpočtu na armádu a nákupu amerických letounů F-35. Ministryně si to ale nenechala líbit.
„Víte, jaký je výdaj ze státního rozpočtu na armádu? 6,90. Ale paní ministryně zapomněla říct ještě jednu věc. Budeme platit pronájem Gripenů, budeme platit už budoucí splátku F-35 a zaplatíme vlastně Američanům vývoj, budeme muset postavit nové letištní přistávací a odlétací plochy, budeme muset postavit hangáry a budou se muset upravit letiště. A bude to velký balík pro budoucí vlády, to nám zapomněla říct, kolik na konci ten součet bude,“ tvrdí Balaštíková.
„Ta paní sice sedí v poslanecké lavici vedle exministra Metnara, ale prokazatelně nechápe vůbec nic a žádný vliv na funkci rostlináře a živočicháře zde bohužel nebyl zaznamenán. Ani jasný a nezpochybnitelný fakt, že než nám vyrobí nové letouny F-35, musíme do roku 2035 udržet ty staré (Gripeny) a ještě je podle smluv ministrů z ANO musíme nákladně modernizovat,“ reagovala Černochová. „To je asi na paní poslankyni už hodně moc informací… Rozumím,“ vzkázala.
Vláda schválila pořízení 24 letounů F-35 na konci září. Stát za jejich nákup, zavedení do výzbroje a čtyřicet let provozu plánuje vydat 322 miliard. První stroje by měla mít armáda k dispozici v roce 2029, o šest let později budou v České republice již všechna objednaná letadla.
Hnutí ANO nákup letounů F-35 dlouhodobě kritizuje. „Čtyři sta miliard korun. Přibližně tolik bude daňové poplatníky stát investice do 24 stíhacích letadel F-35,“ napsalo hnutí v říjnovém vydání stranického listu Lepší Česko. „No a vy si chcete koupit ty F-35. Jasně, to je 400miliardová vstupenka do Bílého domu za peníze nás všech. Do toho oválu. Já tomu rozumím,“ řekl dříve šéf hnutí Andrej Babiš.
Proti nákupu letounů F-35 se vymezoval i výrobce švédských strojů Gripen, které má v současné době Česká republika pronajaté. Marketingový ředitel firmy Saab, jež Gripeny vyrábí, Mikael Franzén řekl, že Švédové neměli příležitost prezentovat benefity svých letadel a nabízejí 24 Gripenů E za 2,5 až 3 miliardy dolarů (asi 56 až 67 miliard korun). Součástí balíčku by bylo zdarma 14 Gripenů C/D, které si Česko v současnosti pronajímá za 1,7 miliardy korun ročně.
Ministerstvo obrany však konstatovalo, že žádná oficiální nabídka na „Gripeny zdarma“ neexistuje a i cena, o níž hovoří Saab, se od oficiální nabídky Švédska odlišuje. „Armádní propočty vycházejí z nabídek, které jsme obdrželi od vlády Spojených států amerických a vlády Švédského království. Z těchto materiálů vyplývá, že cena letounu F-35A je nižší než letounu JAS-39 Gripen E. A ačkoli nemůžeme být konkrétní, tak cena uváděná v marketingových materiálech společnosti Saab je z důvodů, které nám nejsou známy, o desítky procent nižší, než za jakou nám tyto letouny oficiálně nabídla švédská vláda,“ napsal Jiří Táborský z tiskového oddělení ministerstva obrany.