V Poslanecké sněmovně se hlasovalo, zda projednat vměšování Ruska do našich záležitostí. Většina poslanců si myslí, že se nic takového projednávat nemusí. Proti byly známé firmy. Ať už jde o strany, nebo jednotlivce.
Předseda Sněmovny Radek Vondráček: „Dále je zde návrh paní předsedkyně Pekarové Adamové na zařazení nového bodu Vměšování Ruska do vnitřních záležitostí České republiky. Nejprve tedy zařazení nového bodu. Zahajuji hlasování. Ptám se, kdo je pro. Kdo je proti?“
A pak výsledek: „Hlasování číslo 131, přihlášeno je 191, pro 57, proti 42. Návrh přijat nebyl, o pevném zařazení již nebudeme hlasovat.“
Rozložení podle stran je jasné.
Z poslanců ANO se 73 zdrželo, což je fakticky hlasování proti. Formálně proti bylo pět poslanců. ODS bod projednat chtěla (17 pro, jeden se zdržel, pět omluveno), Piráti také (21 pro, jeden se zdržel), okamurovci 19 hlasů proti a jeden se zdržel, sociální demokraté 12 se zdrželo, jeden proti, komunisté 14 proti a jeden se zdržel, lidovci osm pro a jeden se zdržel, TOP 09 všech osm pro, STAN pět pro a jeden omluven. Z nezařazených Václav Klaus ml. a Zuzana Majerová-Zahradníková se zdrželi, proti Ivana Nevludová, Lubomír Volný a Marian Bojko.
Ruské zasahování do českých záležitostí je přitom jasné a nechutné. Nejde jen o dění kolem nějakých pomníků.
Výroční zpráva BIS za rok 2018 uvádí:
„Česká republika byla i v roce 2018 jednou ze scén subverzních aktivit řízených orgány ruské státní moci proti politické svrchovanosti a územní celistvosti Ukrajiny. Inkriminované aktivity nesly znaky aktivních opatření. Snaha utajovaným způsobem v cílových zemích vyvolávat a posilovat společenské tenze na zástupných tématech, jež však v důsledku ovlivňují celou mocenskou rovnováhu, je letitou ruskou praxí. Její využívání zintenzivnilo v souvislosti s geopolitickým vývojem zarámovaným ruskou anexí Krymu v roce 2014. Řádový nárůst veřejné pozornosti věnované této praxi se pak odrazil do diskuze o tzv. hybridním přístupu RF k vedení války, resp. zahraniční politiky.
BIS v součinnosti s partnerskou ZS získala také informace o aktivitách ruské zpravodajské služby FSB, která na českém území utajeně budovala ICT infrastrukturu. Tato infrastruktura byla součástí rozsáhlejšího systému, který byl využitelný pro utajované kybernetické a informační operace FSB v lokálním i globálním rozsahu. Ve spolupráci s PČR byla tato síť rozbita a bylo tak zabráněno aktivitám FSB proti zájmům ČR či našich spojenců.“
Rusko je u nás přes své tajné služby jasně aktivní a pokouší se ovlivnit život u nás. Je těžko představitelné, že by naše tajné služby provozovaly nějaké podobné akce v Rusku s úmyslem významně ovlivnit tamní politickou situaci. V době jakékoli krize se taková podvratná aktivita bude nejspíš stupňovat. Když je to komunistům, babišovcům, sociálním demokratům a okamurovcům jedno, nebo se jim snaha o erozi republiky líbí, je to o nich dostatečná výpověď. Chovají se přinejmenším jako služebníčci nebo naivkové. U některých je to ale zcela přímá podpora cizí moci, což je odporné.