Marketingová póza smířlivé hlavy státu Andreji Babišovi dlouho nevydržela a nastavuje svoji pravou tvář. Má za sebou perný týden. Nejprve propadák ze znalostí základní školy, poté nepříznivě se vyvíjející soud. Dává najevo rozladěnost a kope kolem sebe.
Jestli Babiš předpokládal, že se v prezidentské kampani stáhne do ústraní a bude jezdit po republice za svými věrnými fanoušky, zatímco se budou vybíjet jeho hlavní soupeři, hluboce se přepočítal. Problémy mu však nezpůsobuje jeho konkurence, ale žáci základní školy a soudní znalkyně, jež mu přitížily v soudním sporu.
Nevítaná blamáž
O tom, že kandidát ANO na prezidenta není v nejlepší pohodě, svědčí jeho rozhovory, kde se neustále snaží vyviňovat z blamáže před žáky Scioškoly v pražských Nuslích. Je patrné, že mu tato neplánovaná vsuvka, jež se stala hitem sociálních sítí, nehraje ve volebním scénáři. Mýlí se ti komentátoři, kteří tento trapas zlehčují, či dokonce naznačují, že mu může pomoct u jeho voličů. Jak u koho.
Ani politik s takovou hroší kůží, jakou má Babiš, se nemůže cítit komfortně, když je na veřejnosti prezentován jako nevzdělaný hlupák. Tady nejde o skalní jádro 25 procent jeho voličů, kteří skousnou vše. Ve hře je voličský potenciál ve druhém kole, kde může někoho zarazit, že chce bojovat za Českou republiku, ale nezná základní české reálie.
Sliby, že se je doučí a přečte si i Švejka, znějí komicky. Svědčí jen o hluboké defenzivě. Nebyl by to ale Babiš, kdyby tuto školní akci nepovažoval za zinscenované spiknutí, přičemž jeho pohledy se zcela rozcházejí s jejími přímými účastníky.
„Čekal jsem, že se s těmi dětmi budeme bavit o tom, co dělá politik. Nejdříve tam pustili o mně dehonestační video. Ano, byl jsem v té škole rozhozený, z toho dehonestačního videa jsem byl v šoku. Ale není pravda, že bych k těm dětem byl neslušný. Choval jsem se dobře, také jsem se s nimi hezky rozloučil,“ bránil se Babiš v rozhovoru pro Novinky.
Kritizoval, že následně zveřejněné video z debaty bylo sestříhané, aby vytvářelo dojem, že mu děti položily několik otázek, na které neznal odpovědi. Není ovšem problém, že video bylo sestříhané, při debatě padaly i nepříjemnější dotazy na spolupráci s StB, ale ve faktu, že by propadl z učiva základní školy. Vytvářet teď clonu, že to na něj někdo ušil, je trapné a nedůstojné.
Slušný Babiš?
V rozporu s realitou je i Babišovo tvrzení, že se choval k dětem slušně. Z reakcí školáků vyplývá, že se k nim nechoval jako k dětem, ale spíš jako k novinářům, které považuje za své nepřátele.
To jim vadilo víc, než že neznal některé odpovědi. Tvrdil, že jsou zmanipulováni médii. Ani se nerozloučil a nechal na místě i dárek od dětí. Komu věřit? Každý ať si po zkušenostech s oligarchovým stylem odpoví sám.
Ještě větší míru cynismu předvedl po soudním líčení v kauze Čapí hnízdo. Vystoupily zde dvě znalkyně, které zjistily psychické onemocnění Andreje Babiše mladšího, ale je plně pod kontrolou a nezpochybnily jeho schopnost vypovídat u soudu.
Babiš, jenž tvrdí, že se celý život o syna staral, se neztotožnil s posudky znalkyň, které fakticky signalizují zlepšení jeho zdravotního stavu. Celou dobu se snažil svého syna vykreslit před soudem jako nesvéprávného člověka, který lže a jehož výpovědi nelze brát vážně. Tato konstrukce teď padla.
Co si myslet o otci, jemuž hlavně vadí, že svého syna nezmanipuloval podobně jako dceru Adrianu Bobekovou, na niž byly rovněž přepsány akcie Farmy Čapí hnízdo a odmítla vypovídat u soudu? Je pozoruhodné, že i ona trpí duševním onemocněním, bipolární poruchou.
Šílené trauma
Skutečnost, že Babišovi advokáti předkládali od samého počátku policii posudky, že obě jeho děti z prvního manželství nejsou schopny vypovídat, se nezamlouvala už vyšetřovateli Čapího hnízda Pavlu Nevtípilovi. Požadoval vypracování nových posudků a došlo na ně až nyní, paradoxně na žádost obhajoby. Dnes si Babiš stěžuje, že byly projednávány veřejně, což mu prý způsobilo šílené trauma. Jemu, nikoli synovi.
O tom, že s takovým průběhem obhajoba nepočítala, svědčí Babišovy rozladěné reakce. „Nejhorší je, když v politickém boji, a toto je politický boj, vám zneužijí děti. A oni je zneužili v kampani, teď u soudu. Je to i dílo novinářů, kteří mě nenávidí, a takhle syna ovlivnili a postavili ho proti mně,“ prohlašuje a tvrdí, že ho junior nesnáší.
Opakovaně se vrací i k synovu dozorci Petru Protopopovi, který ho nedobrovolně doprovázel na Krym, když hrozil jeho výslech na policii.
Na Krym ho vyhnali novináři
„Na Krym ho vyhnali novináři, kteří mu stáli za barákem, terorizovali ho, přesvědčili ho a poté na něj útočili,“ říká Babiš, jako by Ruskem anektované a nebezpečné území bylo jedinou destinací, kde se může léčit nemocný syn.
Babiš zpochybňuje znalce, které nekopírují linii obhajoby, včetně písmoznalce, který vyloučil, že smlouvu a převodu akcií podepsal Babiš mladší. Naopak shledal indicie, že ji mohl podepsat jeho otec. Přesnějšímu závěru zabránilo Babišovo odmítnutí provést grafologickou zkoušku.
Co si o tom myslí obžalovaný? „Nevím, kdo to podepsal. Samozřejmě odmítám, že bych to udělal já. Předpokládám, že to podepsal můj syn, protože to byla rodinná firma,“ uvedl. Znovu se dostává do rozporu se svým synem, který vypověděl, že smlouvu nepodepsal.
Podobně se Babiš vyjádřil už v září, kdy odmítl, že do pochybné kauzy zatáhl svoji rodinu. Na upřesňující dotaz, že byl míněn převod anonymních akcií Čapího hnízda na jeho příbuzné, odpověděl: „Ale to byla jejich věc, já jsem to vůbec neřešil. Rodina chtěla podnikat, to je všechno.“
Maska spadla
Takhle to je se vším. Babiš věří jen tomu, čemu chce věřit. Věří raději pochybnému ruskému hochštaplerovi, který schvaluje okupaci Krymu, než svému synovi, který se ho obával a považoval jej za tyrana. Nevěří mu, že nepodepsal převod akcií, a sám se tváří jako oběť mediálního honu.
Nelíbí se mu, že se kauza Čapí hnízdo řeší před prezidentskými volbami, ale v případě aféry Dozimetr kolem Hlubučkovy skupiny neváhal eskalovat politickou krizi na celostátní úrovni, vyvolal před komunálními a senátními volbami hlasování o nedůvěře vládě a zneužil ji ke snaze rozklížit vládu.
Po oznámení kandidatury na prezidenta mu jeho marketingový tým nasadil masku nekonfliktního a konsenzuálního politika. Nepolarizuje prý společnost, tuhle lživou nálepku mu prý nasadili zlí novináři. Kdo tomu nesmyslu mohl uvěřit?
Babiš prý chce pomáhat lidem i Fialově vládě. Současně na ni útočí, jak je na rozdíl od něj neschopná. Nejen v poslední době předvádí, že umí štěpit společnost. Jeho smířlivost byl jen klam, a aby se zachránil, neváhá útočit ani na své nejbližší.