ANALÝZA / Mrazy padající ke 20 stupňům pod nulou. Odkryté pozice kvůli odlistěné vegetaci. Zvýšené nároky na údržbu obrněných zbraní či artilerie. Omezené možnosti zásobování a zvýšená zranitelnost dodávek. To jsou jen některé problémy, jimž budou čelit vojáci v první linii války na Ukrajině.
Ukrajinskou i ruskou armádu čeká další válečná zima. Zatímco agresoři vzpomínají na pobyt v zablácených zákopech v první linii a bez solidní podpory, Ukrajinci se obávají zejména leteckých úderů na energetickou infrastrukturu, která má za cíl podrýt morálku obyvatelstva. Podle expertů bude zimní období představovat pro obě strany výzvu i příležitost k posílení svých pozic.
Je to už téměř rok, ale ruští vojáci si stále pamatují poslední zimu strávenou na Ukrajině. Povšimlo si toho i britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě o válečné situaci na východě. Zaznamenalo vystoupení ruských válečných veteránů na začátku tohoto měsíce, když během vojenské konference v Moskvě popisovali, jak mokří od hlavy k patě trávili týdny na frontové linii a jak si kvůli riziku, že by Ukrajincům prozradili své pozice, nemohli uvařit ani čaj. Místo toho je čekal život ve všudypřítomném bahně a monotónní strava kvůli nedostatečnému zásobování. Podle Britů to signalizuje velmi špatnou úroveň zásobování vojáků v první linii, a to zejména kvůli nedostatku motivovaných nižších velitelů a variabilní logistické podpory.
Zima ovšem potrápí obě strany konfliktu. Jak píše Vikram Mittal z katedry systémového inženýrství Vojenské akademie USA, zimní podmínky například snižují pohyblivost vojenských vozidel, jejichž staré dieselové motory mají vyšší nároky na údržbu. Jednotky v předních liniích potřebují větší množství zásob, jenže jejich dodávky po těch několika silnicích, které se podaří zprůjezdnit, představují snadnější cíl pro nepřátelskou artilerii. Nezanedbatelný problém samozřejmě představuje také vliv počasí na zdraví vojáků. Venku jim hrozí omrzliny, v úkrytech dochází k šíření respiračních chorob, nemluvě o psychické nepohodě, kterou dlouhodobý pobyt v takto nevyhovujících podmínkách lidem způsobuje.
Podle Mittala se Ukrajina, podobně jako loni, bude snažit o údery na nepřátelské zásobovací linie, omezování ruské mobility, či snižování morálky ruských vojáků. Chybět zřejmě nebudou rychlé údery připravující půdu k jarní bojové aktivitě. Zpomalení operací má bránící se zemi také umožnit zkoncentrovat se na další trénink s novými zbraněmi (například americkými tanky M1 Abrams a s další technikou poskytnutou Západem).
Rusko podle něj využije zpomalení ukrajinských bojových operací k opevňování svých pozic, vybudování nových minových polí a jeho vojensko-průmyslový komplex dostane čas k doplnění vypleněných zásob munice. Rusové také budou zřejmě akcelerovat v dodávkách a využívání prostředků elektronického boje, zejména kvůli obraně proti ukrajinským dronům, jejichž využití ale také budou omezovat přírodní podmínky, například snížená viditelnost.
Fakt, že ukrajinské jednotky jsou často velmi efektivní i bez těžkého vybavení, má podle velitele jižní skupiny ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Tarnavského usnadnit pozemní operace během zimy, zatímco déšť a sníh může snížit pohyblivost ruské těžké techniky, například tanků.
Jak ale upozorňují některé analýzy, Rusko věnuje poměrně značné úsilí tomu, aby jeho vojáci byli bojeschopní i v extrémních teplotách, a po mnoho let probíhala vojenská cvičení v arktických podmínkách, jimž se zima na Ukrajině nemůže rovnat. Pokud tedy nenarazí na výše zmíněné obtíže se zásobováním, lze očekávat, že také ruská armáda bude v průběhu zimy pokračovat ve svých vojenských operacích. Šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov se dokonce nechal slyšet, že zima neovlivní ani ukrajinské, ani ruské vojenské úsilí, protože obě armády jsou na boj v zimních podmínkách zvyklé.
Zvláštní kapitolu bude zřejmě představovat očekávaná vlna ruských útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ty sice nemají bezprostřední vliv na situaci na frontě, můžou však ovlivnit nálady ve společnosti a vytvořit další tlak na obyvatelstvo, i když Ukrajinci se letos podle všeho snaží významně posílit svou protileteckou obranu a plánují také odpovědět na případné ruské útoky svou vlastní leteckou kampaní. To, která ze stran se lépe připravila na nadcházející ledové měsíce, se již brzy ukáže.