Ruská opoziční politička Ljubov Sobolová natočilo video, kde vypráví málo známou historii toho, co nazývá podvod Vladimira Solovjova v 90. letech. Na základě dokumentů amerického soudu říká, že jeden z předních propagandistů režimu Vladimira Putina ukradl svému americkému obchodnímu partnerovi 250 tisíc dolarů.
„Solovjov rád mluví o tom, jak zlí liberálové v 90. letech řádili, ale o svém vlastním zlodějském plánu mlčí. Veřejnosti je k dispozici rozsudek soudu v Madison County v americkém státě Alabama. Počátkem 90. let se na tamní soud odvolal bývalý obchodní partner Vladimira Solovjova Collin Hammond s tím, že mu propagandista ukradl čtvrt milionu dolarů. Na tehdejší dobu obrovská částka,“ píše Sobolová na Telegramu.
Z dokumentu vyplývá, že v roce 1991 Hammond a Solovjov otevřeli v Rusku personální agenturu Meteor Personnel a společnost na výrobu a prodej vybavení pro noční kluby Meteor LTD. Hammond nakoupil jako vybavení na vlastní náklady ve Spojených státech a do Moskvy dodal dva lisy na kov, dva notebooky, čtyři počítače, tiskárny, faxy, skenery. Na zvláštní přání Vladimira Solovjova také automobil Chevrolet Suburban. Solovjov dostal také firemní kreditní kartu na služební výdaje.
„Collin Hammond brzy zjistil, že Solovjov po celou dobu systematicky rozkrádal jeho peníze. Převáděl majetek na fiktivní společnost a úvěrové prostředky utrácel pro své osobní potřeby. Solovjov si přivlastnil všechny prostředky, veškerou ‚materiální základnu‘ a všechny klienty, přičemž využil toho, že jeho americký partner neznal ruské zákony a důvěřoval mu,“ píše politička.
V roce 1993 se Collin Hammond obrátil na soud ve Spojených státech. Solovjovovi právníci ale postavili obhajobu na tom, že soud v Americe nemá pravomoc tento případ projednávat, protože obžalovaný Solovjov neměl s USA nic společného. Hammond se prý má obrátit na ruský soud. To podnikatel považoval za neperspektivní.
Spor trval rok a půl. Nakonec se Hammond rozhodl škody a soudní poplatky uhradit a soudní spor zastavit.
„Toto je příběh Solovjova, drobného podvodníka. Příznačný příběh. Mohl se v té době dostat k ropě/plynu a tam by bezpochyby ukradl všechno načisto,“ komentuje to Sobolová.
Rozsah Solovjovova majetku budí pozornost už dlouho. Na jeho majetkové poměry se již před lety zaměřil i protikorupční fond Alexeje Navalného. „Moskevský magistrát vytipoval byt o ploše 160 metrů v elitním domě na Dolgorukovské ulici a prodal mu ho za 2,5 milionu rublů. Přitom minimální tržní cena takových bytů v roce koupě je 13 milionů… Dále si náš chlapec v tomto domě kupuje další dva byty, čímž se plocha jeho elitního majetku zvětší na 450 metrů čtverečních. Dnešní cena této nemovitosti je 250 milionů rublů,“ psal Navalnyj.
Solovjovova „dača“ (ve skutečnosti luxusní venkovská vila) u Peredělkina měří 1046 metrů a k tomu pozemek o rozloze 60 hektarů. Podobné domy v okolí stojí kolem 400 milionů rublů, psalo se na Navalného stránkách před osmi lety.
Kromě toho měl Solovjov ještě dvě vily u italského jezera Como, které byly v březnu 2022 po invazi Ruska na Ukrajinu zabaveny italským státem.
Volný vztah k cizímu majetku má Solovjov nejen ve svém osobním životě, ale považuje ho i za přijatelný princip v ruské zahraniční politice. „Myslíte, že si dělám legraci, když říkám, že Finsko, Varšava, Pobaltí, Moldavsko a Tallinn by se měly vrátit domů? Myslíte, že si dělám legraci? Ne! Všichni by se měli vrátit k Ruské říši. Mimochodem, následovat má Aljaška. Vraťte ji zpátky,“ prohlásil ve vysílání loni v prosinci.