Končící americký prezident Barack Obama v pátek předá úřad svému nástupci Donaldu Trumpovi. Jedním z posledních rozhodnutí, které budí velké rozpaky, je udělení milostí a zmírnění trestů. A to zejména kvůli jednomu jménu – Chelsea Manningové.
Manningová – tehdy ještě vojín Bradley Manning – byla odsouzena na 35 let za vyzrazení utajovaných dokumentů v kauze WikiLeaks. Serveru poskytla více než 700 tisíc utajovaných dokumentů amerického ministerstva zahraničí a Pentagonu. Manningová by z Obamova rozhodnutí měla být volná v květnu tohoto roku.
Je ostudné, že odcházející prezident dává takovýto dárek svým levicovým voličům a zlehčuje tak otázku bezpečnosti země a závažnost činu, který jednoznačně ohrozil mnoho životů nejen v USA.
Rozhodnutí uvítali nejen Obamovi fanoušci, ale také Julian Assange, zakladatel nebezpečného serveru, který se od roku 2012 ukrývá na ekvádorské ambasádě v Londýně. Ač dříve tvrdil, že se v případě propuštění Manningové dobrovolně vydá do USA, zatím se nic neděje.
Obamův krok kritizují zákonodárci, kteří velmi vhodně připomínají, že podobná věc nastavuje precedens pro ty, kdo by ohrozily národní zájmy USA – stávají se tak místo zločinců mučedníky. Manningová prý byla podle Amnesty International vystavena „vážnému zneužívání“, nabízí se tedy otázka, jak velkou roli v Obamově rozhodnutí hrálo to, že se vojín podstoupil léčbu za účelem změny pohlaví. Doufejme, že nepříliš zásadní, protože to by bylo ještě nepochopitelnější a ještě více odsouzeníhodné.
Po vládě Baracka Obamy zůstává – zejména na mezinárodní scéně – spíše hořká pachuť. Pár dní před odchodem k ní ještě přidal neúctu k bezpečnosti země, jejímž prezidentem osm let byl. Jeho nástupce Trump označil rozhodnutí za „politicky korektní“ a dle New York Times není vyloučeno, že je zruší. Nezbývá než doufat, že se tak stane, protože další oslabování USA, ať už v otázce zahraniční, či domácí politiky, si západní svět dovolit nemůže. Ať už říkáme lidem typu Manningová whistleblower, nebo udavač.