Kamil Jirounek, jehož jméno zaznívá v médiích v souvislosti s společností Oleo Chemical, byl díky rozhodnutí Nejvyššího soudu propuštěn z vězení, kde měl původně strávit šest let v tzv. kauze padělané směnky. Ve středu 26. července uspořádal tiskovou konferenci, na které hovořil o pozadí celé věci, o zájmu zástupců společnosti Ravak, kteří se jeho společnost rozhodli získat, ale také o roli Lidových novin Andreje Babiše.
Nejvyšší soud v usnesení konstatoval, že justice nevyvrátila obhajobu Jirounka založenou na tom, že o o padělání směnky nevěděl. Podřízené soudy také podle usnesení učinily skutková zjištění, která jsou v extrémním nesouladu s provedenými důkazy. Jirounek podle soudu nespáchal trestný čin neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, u něhož je sazba od pěti do 12 let vězení. Soudce také v usnesení vyslovil právní zásadu, podle které by soudy neměly vynést přísnější verdikt než v rozsudku zrušeném.
Jirounek se ve svém vyprávění dostal nejprve do historie. „Všechno se točí kolem společnosti Oleo Chemical, kterou jsme v roce 2004 zažili společně s Michalem Urbánkem. Náš záměr spočíval ve výrobě biopaliv. V rámci zmapování trendů a diskuzí s odborníky jsme pochopili, že budoucnost leží v takzvaných biopalivech vyšších (2. generace a 3. generace), nikoliv v biopalivech první generace, tedy zpracování plodin jako řepka, od kterých celá Evropa ustupuje jako od chyby,“ uvedl.
[ctete]130474[/ctete]
Spolu s Urbánkem začali shánět investory – a tak se dostali k Ravaku. „Postupem času však společnost Ravak zjevně dospěla k závěru, že projekt má takový potenciál, že se začala pokoušet získat majoritní rozhodovací podíl a společnost v podstatě převzít. K tomu ale k jejich nelibosti žádná dohoda nevedla, a naopak bylo rozhodnuto, že jejich investice a půjčky jim budou se zhodnocením navráceny,“ popsal Jirounek. A tak se rozjela mašinerie trestních oznámení, která zástupci Ravaku v čele s Jindřichem Vařekou st. neustále podávali. Podle podnikatele docházelo také k vydírání a dalším tlakům.
„Zlom nastává v roce 2014, kdy se objevují výsledky spolupráce pánů z Ravaku, kteří najímali bezpečnostní poradce a konzultanty z prostředí bývalých špionů a vyšetřovatelů a hlavně zahajují mediální kampaň vedenou primárně prostřednictvím Lidových novin, které zveřejňují manipulativní informace bez kontextu přímo z vyšetřování,“ říká Jirounek.
[ctete]108601[/ctete]
Jirounek později koupil směnku, která se ukázala jako falešná – a sám ji také odevzdal. Ač byl nejprve odsouzen, Nejvyšší soud se na rozhodnutí soudů předchozích díval opačně. „Abych to ještě jednou jednoduše shrnul: Pánové z Ravaku se pokusili ovládnout naši firmu, protože pro ně představovala jedinečný byznys s obrovským potenciálem. Použili k tomu všech prostředků včetně policie a Lidových novin. Až Nejvyšší soud ukázal absurditu a nespravedlnost celého případu,“ tvrdí Jirounek, který na dotaz deníku FORUM 24 také sdělil, že o společnost Oleo Chemical měl Andrej Babiš zájem již v roce 2011.