
Aktivista Jaroslav Popelka u soudu. FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24
FOTO: Pavel Hofman / FORUM 24

Policie České republiky vyhlásila pátrání po Jaroslavu Popelkovi, který porušil soudem uložený zákaz pobytu v hlavním městě, a měl proto nastoupit na dva měsíce do vězení. Popelka se však výkonu trestu vyhnul tím, že se ztratil, místo jeho pobytu není v tuto chvíli známé.
„Na odsouzeného J. P. byl zdejším soudem vydán příkaz k dodání do výkonu trestu, neboť nenastoupil do výkonu trestu,“ řekla České televizi mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Švíglerová. Její slova potvrdila i mluvčí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Dana Čírtková.
Popelka si má odpykat dva měsíce vězení za porušení dříve uloženého trestu zákazu pobytu v hlavním městě. V červnu 2023 byl souzen za to, že na demonstraci nazvané Česko proti bídě, která se konala 11. března, vyzýval dav ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea. „Pojďte všichni k muzeu, pojďte všichni, jdeme dovnitř,“ volal Popelka na demonstraci. „Je třeba je pořádně vystrašit. Navrhuji po skončení tohoto shromáždění odstranit z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku.“
Dále vykřikoval, že demonstranti budou vládě pro smích, pokud se po shromáždění jen pokojně rozejdou. Skupina demonstrantů se následně pokusila do budovy muzea proniknout.
Ve své výpovědi u soudu Popelka řekl, že v roce 1968 nepřijeli do Československa Rusové, nýbrž Ukrajinci, kteří stříleli u Národního muzea. „To, že je tam ta vlajka, považuji za provokaci. To je provokace a ponížení našeho národa. Proto opakovaně vystupuji proti umístění tohoto symbolu,“ řekl. Obhajoba následně na základě vyjádření muzea tvrdila, že nešlo o vlajku, ale o banner v národních barvách Ukrajiny.
Soud Popelku následně shledal vinným a uložil mu trest odnětí svobody v trvání čtyř měsíců podmínečně a zákaz vstupu do Prahy na 18 měsíců. Popelka se proti rozsudku odvolal. K jednání odvolacího soudu v srpnu loňského roku se však nedostavil a jeho advokát Norbert Naxera přišel s desetiminutovým zpožděním. „Klient nedorazí, vyjádřím se po jednání,“ řekl při příchodu. Podle něj výzva k odstranění vlajky není trestným činem. „Jedná se o přestupek nebo podněcování k němu. Stržení vlajky není trestný čin. Pokud by se jednalo o vlajku za 10 tisíc, pak by se jednalo o poškozování cizí věci. Tím, že k tomu vyzýval, nemohl se dopustit žádného trestného činu,“ tvrdil Naxera při obhajobě.
Soud však odvolání zamítl. „Musel vědět, že přes policii a zamčené dveře se k vlajce nelze dostat jinak než pomocí trestné činnosti,“ uvedl soudce Václav Kašík.