Byla jen otázka času, kdy, s jakými argumenty a s jakou vehemencí začne Miloš Zeman naznačovat a nenápadně propagovat reálnou možnost vystoupení Česka z Evropské unie. Pustil se do toho v rámci svých spanilých jízd po krajích. Nyní tak Zeman učinil již poměrně jednoznačně, ovšem s alibismem a mazaností sobě vlastní: Sám je sice údajně stoupencem EU, dokonce eurofederalistou, ale považuje za „občanské právo“ uskutečnit referendum o vystoupení z unie.
Zeman pochopitelně velmi dobře ví a umí si velmi dobře spočítat, jaký by byl za současného stavu nálad ve společnosti výsledek takového referenda, obzvlášť když tyto nálady patřičně přiživí on sám i další proroci imigrační euroapokalypsy – konvičkovci, okamurovci, bartošovci, klausovci apod.
Na dnešním setkání s obyvateli Semil prezident prohlásil, že přes své kritické postoje k Evropské unii nesouhlasí s názory, že by z ní Česko mělo vystoupit. Pokud by se o tom ale mělo rozhodovat, mělo by to podle Zemana být cestou obecného referenda. Úvaha hodná hráče pokeru. „Považuji za občanské právo, aby takové referendum bylo,“ řekl Zeman, čímž současně sdělil, že pokud by takové referendum nebylo, nebude učiněno zadost občanskému právu.
Zatímco premiér Sobotka, který teď, před blížícím se volebním maratonem, leží Zemanovi i Andrejovi Babišovi v žaludku ze všech nejvíc, považuje jakékoli návrhy na odchod České republiky z EU za nesmyslné, škodlivé a nebezpečné, Zeman zastává v tomto ohledu mnohem „svobodomyslnější“ postoje. Takové pojetí svobody (občanské právo Čechů a Moravanů na referendum o vystoupení z EU) ostatně naprosto konvenuje Zemanovu příteli Vladimiru Putinovi.
„Ať už jako prezident, nebo jako občan Miloš Zeman, bych v odpovědi na otázku Chcete vystoupit z Evropské unie? hlasoval ne. Je to samozřejmě moje přesvědčení, které nikomu z vás nevnucuji,“ taktizoval Zeman v Semilech. Jedním dechem ovšem dodal: „Měl bych bojovat za to, aby všichni měli právo se v tomto referendu svobodně vyjádřit, a nikoli, aby jim kdokoli toto referendum zakazoval.“
Podle premiéra Sobotky je členství v EU garancí prosperity a bezpečnosti země a potvrzením polistopadového vývoje české společnosti. „Pokud Velká Británie vystoupí z EU, což si rozhodně nepřeji, vyvolá to vlnu nacionalismu a separatismu po celé Evropě. Evropská myšlenka bude oslabena,“ říká Sobotka. Pokud by Česká republika přestala být členem EU, vrátila by se podle premiéra do sféry vlivu Ruska, což si rozhodně nepřeje.
Prezident Zeman se naproti tomu označuje za eurofederalistu, ale o smyslu a významu našeho členství v EU na rozdíl od soustavné (a v mnohém jistě oprávněné) kritiky unie zásadně nikdy nikde nemluví, natož aby se obával odchodu Británie z EU či snad dokonce vlivu Ruska. V tom má Zeman skutečně pro strach uděláno.
A tak na vystoupení v Semilech opět kritizoval unii za množství nesmyslných směrnic, které podle něj vydává a jimiž zasahuje do kompetence suverénních států, přičemž údajně neplní svoji základní kompetenci jako soustátí. „To je ochrana vnějších hranic před islámskou imigrací,“ vysvětlil lidem prezident. Evropská unie by se podle něj měla opevnit. „Ochrana vnějších hranic včetně vytvoření pohraniční stráže Evropské unie je její základní povinností. Uprchlická vlna, zejména vlna islámských uprchlíků s neslučitelnou kulturou s evropskou kulturou by měla být zastavena,“ prohlásil Zeman v rámci populistické omáčky k tomu pro něj nejpodstatnějšímu, co zatím ještě nemůže vyslovit na plná ústa.
Je třeba si počkat, až bude nejen Zeman přímo zvoleným (lidovým) prezidentem, ale také Andrej Babiš suverénně zvoleným, rovněž lidovým premiérem. A až bude EU v ještě větších problémech, než je dnes, a česká veřejnost si to za pomoci ruské propagandy a domácích agitátorů patřičně uvědomí.
Eurofederalismum lze zjevně pojímat různým způsobem. Například po zemanovsku: Když je ho málo, nebo zatím ještě není úplně dokonalý, pak tedy raději nic. Co k tomu dodat?