Ve dvou provozech současně začíná koncern Agrofert propouštět ve velkém zaměstnance. Jde o továrnu na lahůdkářské výrobky Papei v Roudnici nad Labem a pekárnu Delta, kterou nedávno koupil v Brně. Papei opustí v příštích měsících 90 lidí. Z původního počtu jich zůstane jen asi 30. „Nikdo nám nic neřekl, výpovědi přišly bez varování před koncem měsíce,“ sdělil deníku FORUM 24 jeden z odcházejících zaměstnanců, který si z pochopitelných důvodů nepřál zveřejnit své jméno.
Propouštění už potvrdil i mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. „Důvodem je kontinuální ztráta z posledních let a celkově neuspokojivé ekonomické výsledky, které navíc byly v poslední době umocněny současnou nejistou situací v souvislosti s koronavirovou krizí,“ uvedl mluvčí. O práci podle něj přijdou především dělníci v potravinářské výrobě, skladníci, ale i administrativní pracovníci. „Ukončena bude produkce výrobků, jako jsou chlebíčky, saláty, aspiky, pomazánky a podobně. Společnost Papei nadále zachová pouze výrobu vaječných polotovarů, jako jsou vařená loupaná vejce a tekuté vaječné polotvary,“ konstatoval mluvčí.
Ještě horší situace přichází v Brně-Horních Heršpicích v pekárně Delta společnosti United Bakeries. Tuto pekárnu Agrofert zavře úplně, propustí všech 160 zaměstnanců a areál prodá. Firmu přitom koupil v loňském roce. „Penam v roce 2017 otevřel moderní velkokapacitní pekárnu v nedalekých Rosicích, která plně pokryje dodávky pečiva na Brněnsku a jižní Moravě i za heršpickou pekárnu,“ objasnil ČTK mluvčí Agrofertu.
Koncern premiéra Andreje Babiše tedy v Brně koupil konkurenční pekárnu, a tu nyní zavírá. Tím jeho Penam výrazně posílí na trhu a lidé přijdou o jednu z pekáren. Tento postup překvapivě spojuje oba případy. Tedy Roudnici a Brno. Výrobna lahůdek Papei v Roudnici nad Labem totiž nebyla vždy výrobnou lahůdek. Jde o areál, kde působil masokombinát Procházka. Před časem velký konkurent Babišových Kosteleckých uzenin. Jenže také masokombinát Procházka koupil Agrofert. Zrušil jatka i výrobnu salámů. Technologii odvezl a podstatnou část zaměstnanců propustil. V prázdných halách začal vyrábět chlebíčky a saláty, a i s tím nyní Agrofert v Roudnici nad Labem končí. Masokombinát a výrobna uzenin Procházka měly původně, v době převzetí Agrofertem, 550 zaměstnanců. Nyní v areálu zůstane 30 lidí.
Společnost Papei na sebe výrazně upozornila v roce 2017. Tehdy se její produkt chytrá vejce stal Regionální potravinou Ústeckého kraje. Znamenalo to, že získal marketingovou podporu ze strany Ministerstva zemědělství ČR, určenou pro drobné lokální výrobce. Nakonec mu ale tehdejší ministr zemědělství Marian Jurečka známku odebral. Agrofert totiž příliš nenaplňuje parametry malého lokálního výrobce, navíc chytrá vejce jsou „rozklepnutá“ vejce zbavená skořápky a zabalená v tetrapakové krabičce. Jenže v Roudnici nad Labem Agrofert žádnou drůbežárnu nemá. Dováží sem tedy vejce odjinud, z některého svého chovu v rámci republiky. Čili nešlo ani tak moc o lokální produkt. „Ocenění Regionální potravina pro tento výrobek neudělím,“ konstatoval tehdy Jurečka na Twitteru.