Všichni víme, že vaše jediné zkušenosti s obchodováním pochází z kšeftů s kmenovými buňkami a z ostudy z kauzy ElCom – Sony, vpálil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svému předchůdci a místopředsedovi hnutí ANO Karlu Havlíčkovi. Ten opakovaně kritizoval šéfa resortu za nákup společnosti NET4GAS, která vlastní trubky pro přepravu plynu v Česku. Podle Havlíčka je částka, kterou stát za firmu zaplatil, skandální. Téma se znovu otevřelo poté, co se objevily zprávy, že objednávky na tranzit plynu přes Českou republiku spadly na nulu.
Stát za miliardy koupil plynové trubky, které leží ladem, napsaly v pátek Seznam Zprávy. Kapacitu v plynovodech nikdo nepoptává, do pravidelné aukce na začátku léta se totiž podle serveru nikdo nepřihlásil. Před ruskou invazí na Ukrajinu přitom kapacita objednaná v aukcích NET4GAS dosahovala tisíců gigawatthodin plynu denně. I když trubkami nic neteče, je nutné je udržovat. Nabízí se proto například zvýšení poplatku za tranzit, což by fakticky znamenalo zdražení plynu pro tuzemské domácnosti a firmy.
Stát dokončil koupi NET4GAS loni v prosinci prostřednictvím společnosti ČEPS, která je provozovatelem tuzemské přenosové soustavy a mateřskou společností NET4GAS. Výroční zpráva ČEPS uvádí, že kupní cena skupiny byla 7,9 miliardy korun. Z toho dvě miliardy korun jsou podmíněné úhrady splatné v roce 2024 při splnění ekonomických ukazatelů a ratingu. Miliardu korun už NET4GAS uhradil letos v lednu.
Nálož nepravd si zaslouží vysvětlení
Ministr průmyslu Jozef Síkela však podobná tvrzení odmítá. „O státní investici do firmy NET4GAS v posledních dnech zaznívá spousta nepravd. Jaké třeba? Že kvůli nákupu vzrostou poplatky za přepravu plynu pro zákazníky. Že plynovody žádný plyn neteče. Že investice byla pro stát nevýhodná. Tato nálož nepravd si tedy zaslouží pořádné vysvětlení a další plesnivou koblihu,“ vzkázal na sociální síti X.
„Firma NET4GAS vlastní 4000 kilometrů plynovodů, přes které proudí plyn do České republiky. Veškerý plyn, který české domácnosti a české firmy spotřebovávají, se k nám dopravuje právě přes ně. Bez stabilní firmy NET4GAS a jejích plynovodů se tedy opravdu neobejdeme,“ přiblížil Síkela.
Ministr průmyslu připomíná, že se za přepravní služby firmě NET4GAS hradí poplatky, které jsou součástí ceny plynu. „Protože v mnohých evropských zemích poklesl po ruské agresi objem přepravovaného plynu, zvyšují se bohužel poplatky za přepravu pro vnitrostátní zákazníky. Mezi ně patří i Česká republika,“ vysvětlil šéf resortu.
Podle Síkely jsou tyto poplatky regulované, což znamená, že jejich výši určuje Energetický regulační úřad (ERÚ). „Ten se při svém postupu nerozhoduje podle toho, komu firma patří – ať už soukromníkovi, nebo státu – ale podle zákona. To, že firmu NET4GAS vlastní stát, ale znamená, že zákazníci hradí poplatky do své vlastní, státní firmy,“ přiblížil ministr.
„My jsme si rozhodnutí o investici do firmy NET4GAS nechali posoudit od tří nezávislých renomovaných poradenských společností. Šlo o londýnskou pobočku banky Citigroup, EY a Grant Thornton. Všechny tři firmy potvrdily, že postupujeme správně,“ pokračoval Síkela s tím, že firmy do svých posudků započítaly finanční situaci firmy i snížení objemu přepravovaného plynu.
„Cena zaplacená státem byla o desítky procent nižší, než na kolik hodnotu NET4GAS stanovily tyto posudky. Investice do firmy NET4GAS tedy byla jednoznačně ekonomicky výhodná,“ napsal ministr průmyslu.
Podle něj má firma navíc pro Českou republiku obrovský význam z hlediska energetické bezpečnosti díky tomu, že zajišťuje veškeré dodávky plynu do České republiky. „Společnost NET4GAS také drží hotovost ve výši 9 miliard korun. Plní své závazky. A eviduje miliardové pohledávky za ruskou firmou Gazprom, které aktivně vymáhá,“ dodal Síkela.
On vám to asi nikdy nikdo neřekl
Jeho slova nenechala chladným jeho předchůdce v čele resortu a současného místopředsedu Babišova hnutí Karla Havlíčka. „Fakt nevím, jestli jste víc neschopný, nebo všehoschopný. Nekritizujeme snahu získat plynovody, ale skandální cenu, kterou jste zaplatil překvapeným prodávajícím. A pohledávku za dceřinou společností Gazpromu si můžete tak akorát vylepit v sídle hnutí STAN pro strýčka Redla,“ pustil se do Síkely na sociální síti.
Ten si však nechtěl nechat nic líbit. „Pane Havlíčku, všichni víme, že vaše jediné zkušenosti s obchodováním pochází z kšeftů s kmenovými buňkami a z ostudy z kauzy ElCom – Sony. On vám to asi nikdy nikdo neřekl, ale to bohužel nebyly obchody, spíš loupežné nájezdy, jejichž protagonisté s aspoň špetkou sebereflexe obvykle chodí kanály, než aby si dovolili kázat o tom, jak se to má dělat,“ vpálil současný šéf resortu Havlíčkovi.
Nákup byl strategický, ztráta se čekala
Jak deník FORUM 24 informoval už v květnu, společnost NET4GAS loni prodělala 1,7 miliardy korun. Předloni přitom skončila v zisku přes 6,2 miliardy korun. Podle ministra Síkely byla ztráta očekávaná. Hlavním důvodem bylo nedodržení smluvních závazků ze strany ruského Gazpromu.
„Finanční situaci firmy NET4GAS jsme otevřeně uváděli již v době nákupu a očekávaná ztráta za rok 2023 byla součástí všech znaleckých posudků, které jsme si nechali udělat pro rozhodování o investici. Znalci jasně prokázali, že hodnota firmy je o několik miliard vyšší, než cena, za kterou jsme ji kupovali,“ reagoval tehdy Síkela na sociální síti.
Pohledávky, které má firma vůči ruskému klientovi, aktivně vymáhá prostřednictvím mezinárodní arbitráže. „Společnost NET4GAS disponuje peněžními prostředky blížícími se devíti miliardám korun. Plní své závazky a letos v lednu zvýšila ratingová společnost Fitch Ratings zvýšila její hodnocení,“ doplnil na začátku května ministr.
Havlíček se tehdy do šéfa resortu pustil s tím, že nákup ztrátové firmy byl předražený. „Zaplatil jste přehnaně moc a jediný, kdo na tom vydělal, jsou vaši kamarádi v bankách. A odnesou to domácnosti a firmy,“ vzkázal tehdy Síkelovi.
NET4GAS provozuje 4000 kilometrů plynovodů, pět kompresních stanic a stovku předávacích stanic, včetně tří na hranicích. Je držitelem výlučné licence pro přepravu zemního plynu v České republice. Řídí plynárenskou soustavu v případě nouze a vyhlašuje regulační stupně, tím tedy rozhoduje o dodávkách plynu zákazníkům. Jakékoli problémy s plynovody NET4GAS by zásadně ohrozily dodávky plynu do země.