Demonstrace otřásající hlavním městem Kanady začaly jako protest proti povinnému očkování řidičů kamionů, kteří překračují americko-kanadskou hranici. Následně se však změnily v protest proti pandemickým omezením jako takovým a vládě premiéra Justina Trudeaua. Podle deníku New York Times přichází podpora demonstrací od krajní pravice z celého světa.
„Během pandemie opakované průzkumy veřejného mínění ukázaly, že většina Kanaďanů podporuje opatření v oblasti veřejného zdraví k omezení pandemie, ale v posledních týdnech vzrostl počet Kanaďanů, kteří by si přáli ukončení omezení, a demonstrace se po měsících výluk projevily únavou z pandemie v celé zemi,“ popsal web deníku New York Times, nakolik jsou protesty reprezentativním vzorkem z hlediska celé země.
„Podle průzkumu, který minulý týden provedla výzkumná společnost Abacus Data, více než dvě třetiny Kanaďanů uvedly, že mají ‚velmi málo společného‘ s tím, jak věci vidí protestující v Ottawě, zatímco 32 procent uvedlo, že mají ‚hodně společného‘,“ uvedl deník.
Policie a analytici tvrdí, že protesty, které zmobilizovaly tisíce demonstrantů v Ottawě i v Quebecu, Torontu, Edmontonu a Vancouveru, nemají jediného vůdce, ale zahrnují řadu lidí, z nichž mnozí patří k politické pravici.
„Klíčovou organizátorkou ‚Konvoje svobody‘, který minulý týden dorazil do Ottawy, je Tamara Lich, která dříve působila jako tajemnice relativně nové Maverick Party, pravostředového uskupení, jež vzniklo na podporu oddělení tří západních provincií Kanady od zbytku země. Tamara Lich, bývalá instruktorka fitness, která zpívala a hrála na kytaru v albertské kapele Blind Monday, sehrála hlavní roli při organizaci kampaně GoFundMe, která na tuto akci vybrala přibližně 10 milionů kanadských dolarů, tedy asi 7,8 milionu amerických dolarů. Online servis však z této částky vybral jen asi jeden milion dolarů. Po konzultaci s policií společnost kampaň uzavřela a vrací dárcům zbytek peněz s odvoláním na ‚násilí a další nezákonné aktivity‘ během demonstrací,“ napsal dále New York Times.
Dalším hlavním organizátorem konvoje kamionů má být skupina, která si říká Canada Unity. Ta podle webu zveřejnila „memorandum o porozumění“ vyzývající kanadské jmenované senátory a kanadského generálního guvernéra (zástupce královny Alžběty II. v kanadské konstituční monarchii, pozn. red.), aby zrušili všechna omezení související s covidem-19 a umožnili všem neočkovaným pracovníkům, s nimiž byl ukončen pracovní poměr kvůli povinnosti očkování, získat zpět svou práci.
„Mezi protestujícími v Ottawě jsou hojně zastoupeni také členové krajně pravicové People’s Party of Canada. Tato strana nemá ve federálním parlamentu žádné křeslo. Její vůdce Maxime Bernier odsoudil povinné očkování a v minulosti brojil proti imigraci a multikulturalismu,“ dodal deník.
„Most Ambassador, který spojuje americké město Detroit v Michiganu s kanadským městem Windsor v Ontariu, je považován za nejdůležitější pozemní spojení mezi oběma zeměmi a denně jím projede asi 8000 nákladních vozidel. Alespoň v normálních dnech. V pondělí kanadští řidiči kamionů na protest proti koronavirovým pravidlům ottawské vlády zastavili na mostě provoz. Vozidla nejprve stála v obou směrech. V úterý večer byl znovu otevřen alespoň jízdní pruh ve směru do USA. Další hraniční přechod v Coutts v Albertě byl uzavřen v obou směrech.“ popsal ve středu poslední vývoj web německého týdeníku Spiegel.
„Je zřejmé, že tato narušení již nejsou jen o požadavcích souvisejících s očkováním,“ uvedla tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki a dodala, že kvůli blokádě mostu Ambassador jsou Američané v kontaktu s kanadskými kolegy. „Budeme i nadále pracovat na tom, aby bylo možné pokračovat v přepravě přes most Ambassador,“ prohlásil kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.
K okamžitému ukončení blokády vyzývají podnikatelé, pětasedmdesát procent kanadského vývozu totiž míří právě do Spojených států. Předseda sdružení výrobců vozidel uvedl, že pokračující blokáda ohrozí výrobu automobilů, která zaměstnává desítky tisíc Kanaďanů.
Premiér Trudeau se k protestům řidičů kamionů poprvé vyjádřil v pondělí. „Tohle musí přestat,“ řekl v mimořádné rozpravě v dolní sněmovně. Přislíbil podporu kanadské federální vlády jakýmikoliv prostředky, které provincie a město potřebují, aby se s protestujícími vypořádaly.
Naopak ruská agentura Interfax líčí protesty jako pokojné. „Řidiči kamionů se chovají celkem klidně, ale dělají velký hluk, aby na svou akci upozornili. Zejména pravidelně troubí. To znepokojuje místní obyvatele. Městská policie zpočátku proti protestujícím nepřijímala tvrdá opatření a pouze s nimi jednala. Nedávno policie změnila taktiku a začala udělovat pokuty za narušování veřejného pořádku. Úřady nyní plánují zavést zvláštní opatření, aby zabránily ‚posilování‘ demonstrantů v centru Ottawy, a také zablokovat jejich zásobování potravinami a pohonnými hmotami. Policie v hlavním městě nedávno přiznala, že sama nebude schopna protestující rozehnat. Kanadské úřady se podle médií zatím o dialog s protestujícími vážně nepokusily,“ napsala 7. února na svém webu.
Prokremelské dezinformační weby pak obviňují facebook z cenzury. Podle nich sociální síť vymazala několik stránek spojených s protesty v Kanadě. „Vidíme i nadále, jak podvodníci využívají každého palčivého problému, který upoutává pozornost lidí, včetně pokračujících protestů,“ vysvětlila pro New York Times mluvčí Facebooku Margarita Franklinová. Podle ní v posledním týdnu společnost vymazala skupiny a stránky, které byly řízeny „spamery“ a používaly urážlivé taktiky pro oklamání lidi.
Podle New York Times získávají protesty v Kanadě na internetu podporu ze strany ultrapravicových aktivistů po celém světě. Zároveň list podotýká, že krajní pravice v takových zemích, jako jsou USA, Austrálie a Německo, se vyslovuje na internetu na podporu protestů, přičemž někteří vyzývají ke stejným demonstracím ve svých zemích. Ačkoliv podle obrazu celé akce v médiích a na sociálních sítích vypadá protest jako všelidové hnutí, 90 procent kanadských řidičů kamionů je naočkovaných.