Asi 300 lidí dnes v Jižní Koreji protestovalo proti umístění amerického systému protiraketové obrany THAAD. Několik demonstrantů bylo při střetech s policisty zraněno, někteří ztratili vědomí, informovala agentura AP. Podle sdělení jihokorejského prezidentského paláce Spojené státy Soul ujistily, že se budou podílet na financování štítu. Americký prezident Donald Trump přitom ve čtvrtek v rozhovoru s agenturou Reuters prohlásil, že bude po Jižní Koreji požadovat uhrazení systému protiraketové obrany THAAD.
Obyvatelé oblasti na východě Jižní Koreje proti americkému štítu demonstrují opakovaně. Dnes se demonstranti ve městě Songdžu snažili zabránit dvěma americkým cisternám s pohonnými hmotami ve vjezdu na místo, kde je THAAD instalován. Na místě incidentu bylo asi 300 obyvatel a zhruba 800 policistů. Cisterny se kvůli protestům obrátily a zamířily zpět na blízkou americkou základnu.
Štít, proti kterému vystupuje Čína i Rusko, má podle Washingtonu zajistit obranu proti raketové a jaderné hrozbě ze Severní Koreje. Do provozu má být uveden do konce letošního roku. První části systému dorazily na místo určení tento týden.
Americký prezident Trump ve čtvrtek řekl, že bude po Jižní Koreji požadovat uhrazení přibližně miliardy dolarů (25 miliard Kč), což jsou náklady odhadované na rozmístění systému THAAD v zemi. Jihokorejské ministerstvo obrany to odmítlo s tím, že podle dřívější dohody hradí „rozmístění, provoz a údržbu“ zařízení Spojené státy, zatímco Jižní Korea poskytne pozemky a infrastrukturu.
Dnes jihokorejský prezidentský palác uvedl, že Trumpův poradce pro národní bezpečnost generál Herbert McMaster řekl, že Spojené státy peníze na štít po Jižní Koreji požadovat nebudou. Podle jihokorejského Modrého domu McMaster jednal o protiraketovém štítu THAAD telefonicky s jihokorejským poradcem pro otázky národní bezpečnosti Kim Kwan-činem a potvrdil platnost dřívější bilaterální dohody mezi USA a Jižní Koreou o štítu.
Vztahy mezi Severní Koreou a USA jsou v poslední době mimořádně napjaté. Američtí vládní činitelé v čele s prezidentem Trumpem dali opakovaně najevo, že Spojené státy jsou odhodlány přimět KLDR k ukončení jaderného a raketového programu všemi prostředky, v nezbytném případě včetně vojenských. Situací se v pátek zabývala Rada bezpečnosti OSN. Jen několik hodin poté Pchjongjang patrně neúspěšně otestoval balistickou raketu.
Sílící kritika na adresu KLDR zaznívá i z Pekingu. Trump v televizním rozhovoru na stanici CBS řekl, že čínský prezident Si Ťin-pching podle něj vyvíjí na Severní Koreu tlak. Na otázku, zda by Spojené státy sáhly v případě severokorejského jaderného testu k vojenským prostředkům, Trump odpověděl: „Nevím. Chci tím říci, že uvidíme.“