Bývalý premiér Jiří Paroubek se pro Parlamentní listy vyjádřil k demonstracím, které proběhly po inauguračním projevu Miloše Zemana. Protestující lidé by si prý měli uvědomit, že se svou aktivitou zastávají Zdeňka Bakaly, který je podle v minulosti úspěšného politika gauner. Paroubkova tvrzení ovšem naprosto převrací smysl demonstrací, které nemají s Bakalou vůbec nic společného.
„Nevím, zda si lidé na náměstích českých měst, kteří demonstrovali mj. také proti projevu M. Zemana, uvědomují, že se vlastně zastávají člověka, který byl rozhodnutím soudu uznán coby gauner,“ napsal Jiří Paroubek. Tím dokázal, že absolutně nepochopil, proč se tisíce lidí nejen na Václavském náměstí sešly. V žádném případě nejde o jakoukoliv podporu podezřelého podnikatele.
Nikdo neřekl, nenapsal na transparent, nešířil po sociálních sítích, že se jedná třeba jen o minimální zastání se Zdeňka Bakaly. Miloš Zeman ve svém projevu nenapadl pouze tohoto muže, ale především zaútočil na svobodu slova. Jmenoval konkrétní média, která mu delší dobu vadí, protože nehrají povolnou hru s Hradem a na prezidenta republiky se dívají kritickým pohledem, který se Zemanovi nelíbí.
Zároveň a primárně ale hlava státu obvinila Českou televizi z neobjektivity a naznačila její napojení na TOP 09. Nejen, že tato obvinění nepodložil jediným důkazem a podle analýzy loňského vysílání veřejnoprávní televize si svou „pravdu“ vymyslel, ale také znevážil všechny novináře, kteří se snaží svou práci dělat poctivě a nezaujatě.
Je jasné, že inaugurační projev Miloše Zemana má být jen dalším ze série předem naplánovaných ataků na ČT. V boji proti vedení média veřejné služby už má delší dobu povolné „spolubojovníky“ Jaromíra Soukupa a Tomio Okamuru, kteří pomáhají vytvořit dojem, že veřejnoprávní televize nefunguje a je třeba si reformovat.
Ona změna však má znamenat jediné, ovládnutí televize, kterou stále většina občanů považuje za „bernou minci“ a jejímu zpravodajství věří, což je pro svobodu slova a demokracii v zemi velmi důležité. Pohled ČT, která nestraní nikomu, tím méně pak TOP 09 nebo Bakalovi, není ovšem Hradem vítaný. Stejně tak se nehodí i premiérovi v demisi Andreji Babišovi, který již několikrát podával stížnost na Radu ČT kvůli reportážím týmu Marka Wollnera, jejichž obsah nekorespondoval s Babišovou pečlivě tvořenou image skvělého podnikatele, který i jako politik dokáže vést stát jako firmu.
Kdo se zastane ČT, ten skutečně nebojuje za Zdeňka Bakalu, který se pro Zemana a jeho věrné stal pouhým fíkovým listem v boji za získání vlivu nad veřejnoprávní televizí. Stejně tak nejsou umělci, kteří na Českých lvech vyjádřili nesouhlas se Zemanovými slovy, najatí kýmkoliv „v pozadí“.
Podle známého pořekadla pouze přetekl kalich trpělivosti, do nějž pomyslnou poslední kapku nalil právě prezident republiky ve slavnostní chvíli, která rozhodně neměla sloužit k jeho osobní vendetě nebo vyřizování účtů.
Zdeněk Bakala v současnosti není téma a Zeman ho používá pouze jako zástupný problém, aby mohl útočit na „jeho“ novináře, potažmo na jím nenáviděnou Českou televizi. Pokud chce Jiří Paroubek podsouvat lidem jiný názor, ukazuje, že stojí za prezidentem a patrně sdílí i jeho neakceptovatelný postoj k novinářům.