V jihočínském Kantonu se lidé střetli s desítkami policistů v ochranných oblecích, ukazují videa na sociální síti twitter. Protesty proti politice nulového covidu, kterou prosazuje Komunistická strana Číny, se už dříve objevily v Pekingu, Šanghaji a dalších městech. Podle organizace China Dissent Monitor proběhlo jen od soboty do pondělí po celé Číně nejméně 27 demonstrací, informuje agentura Reuters.
Na jednom z videí, která v pondělí dopoledne kolovala na sociálních sítích, postupují desítky policistů v bílých ochranných oblecích se štíty nad hlavou ve formaci přes zřejmě stržené bariéry, které měly zabránit vstupu demonstrantů do centra města. Na videu jsou také vidět záběry předmětů, které demonstranti na příslušníky policie házeli.
Další videa zabírají to, jak policisté odvádí několik demonstrantů s pouty. Třetí video, které se šíří na sociálních sítích, ukazuje kanystr se slzným plynem, který dopadl mezi dav na úzké ulici a jak lidé prchají před výpary.
Největší vlna protestů za posledních 30 let
Podle agentury Reuters byla videa natočena ve čtvrti Haizhu v Kantonu. Nepokoje se tam odehrály i před dvěma týdny a opět byly spojené s opatřeními proti šíření covidu-19. Agentura ale nedokázala určit, kdy byly videa pořízeny ani přesný sled událostí a co střety vyvolalo.
Organizace China Dissent Monitor, kterou provozuje americká vládní organizace Freedom House, počítá, že od soboty do pondělí proběhlo po celé Číně nejméně 27 demonstrací. Australský think tank ASPI odhaduje 43 protestů ve 22 městech.
Podle Reuters se jedná o největší vlnu protestů na pevninské Číně od protestů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Protesty se v Číně objevují v době, kdy její ekonomika po desetiletích závratného růstu padá. „Tato éra prosperity byla zásadní pro společenskou smlouvu mezi komunistickou stranou a obyvatelstvem, jehož svobody byly od nástupu prezidenta Si Ťin-pchinga k moci před deseti lety dramaticky omezeny,“ píše agentura.
Protestuje se po celé Číně
Nepokoje v Číně vypukly po téměř třech letech, kdy trvají opatření proti šíření onemocnění covid-19. Opatření zahrnují opakované uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy a téměř každodenní testování obyvatelstva.
Demonstrace po celé Číně odstartoval nedávný požár v metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, který si vyžádal deset obětí. Podle některých informací se totiž kvůli protipandemickým opatřením lidé nemohli dostat z hořící budovy a záchranáři zase nemohli k nim. Úřady to popírají.
O víkendu se konaly protesty v Šanghaji, v Pekingu a dalších velkých městech. Kromě ukončení koronavirových opatření demonstranti na některých místech požadovali i rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga a konec vlády komunistické strany.
Kantonská čtvrť Chaj-ču, kde se lidé vzbouřili v noci na dnešek, je domovem 1,8 milionu lidí. Čtvrť se stala epicentrem nové epidemie nemoci covid-19 a od konce října je v uzávěře, uvedla agentura AFP.
Za posledních 24 hodin Čína, kde žije více než 1,4 miliardy lidí, zaznamenala 37 828 nových případů infekce koronavirem, z nichž 33 540 bylo asymptomatických a 4288 s příznaky nemoci.