Socha vojáka sovětské armády, která nese název Čest a sláva sovětské armádě, je v parku Jiráskovy sady v Litoměřicích umístěna už 49 let. Padesáté výročí ale zřejmě oslaví jinde. Litoměřičtí zastupitelé totiž odsouhlasili, že začnou řešit její přesun mimo park, který je obklopen školami.
Právě fakt, že okolo sovětského vojáka, který drží v jedné ruce prapor a ve druhé samopal, musí už 49 let chodit žáci a studenti všech věkových kategorií, byl jedním z argumentů pro odstranění sochy, které požaduje skupina místních občanů. Pokusy o přesun vojáka jinam proběhly po roce 1989 opakovaně. Ten současný graduje od doby, kdy Rusko napadlo Ukrajinu. Odpůrci sochy za sebou mají několik protestních setkání u sochy, petici, jednání s politiky a od čtvrtečního večera také úspěšné jednání zastupitelstva Litoměřic, kam přišli předložit návrh na odstranění sochy.
Ten nakonec prošel výraznou většinou, kdy pro návrh, aby radní vyřešili přesun sochy, hlasovalo dvacet ze sedmadvaceti zastupitelů, proti byli jen zástupci SPD. „Pro nás to bylo obrovské překvapení. Právě fakt, že pro bylo dvacet zastupitelů, je nejcennější. Vážíme si toho, protože to není tak, že bychom něco protlačili těsnou většinou, ale je tu široká shoda na tom, že přesun sochy je třeba řešit,“ zhodnotil pro deník FORUM 24 Petr Kvapil, zástupce iniciativy požadující odstranění sochy.
Podle něj ale ještě není zcela vyhráno. „Je nastavený směr, v první polovině roku radní mají vyřešit přesun sochy a její případnou náhradu. V tom, co by sochu mělo nahradit, nepanuje jasná shoda ani u nás. Máme jasno, že náhrada nemá mít politický podtext,“ doplnil Kvapil. Součástí přijatého usnesení je totiž hledání nového místa pro sochu, její ocenění a také hledání její náhrady. Na zastupitelstvu Litoměřic padala slova o tom, že by památník Čest a sláva sovětské armádě mohlo nahradit jiné, nepolitické umělecké dílo, nebo jen travnatá plocha, případně strom nebo cokoliv jiného.
Pro zachování památníku Čest a sláva sovětské armádě v litoměřickém parku Jiráskovy sady vystoupil jediný zastupitel, Ilja Baudyš z SPD. Podle něj by lidé v Litoměřicích měli být vděční. „Beru to jako šílenou neúctu k našim osvoboditelům,“ řekl Baudyš s tím, že na něj se prý lidé obracejí naopak se žádostmi, aby socha samopalníka na svém místě zůstala. „Pomník jednoznačně symbolizuje poděkování našim osvoboditelům,“ uzavřel zastupitel.
S tímto tvrzením některých Litoměřičanů ale kontrastují poznatky zastánců odstranění sochy. Tedy to, že socha vznikala od roku 1972, v době normalizace, čtyři roky po okupaci Československa Sověty a jejich satelity, ne krátce po válce, a především že nese název Čest a sláva sovětské armádě, nikoliv Rudé armádě, která se podílela na osvobození v roce 1945.