Zdá se, že ve věci podnikání členů vlády se v Poslanecké sněmovně vytvořila jednotná fronta napříč stranami a proti Babišovi. Andrej Babiš hájí svou firmu a Nové pořádky a je sám jako kůl v plotě. Je ovšem otázka, na jak dlouho vydrží ČSSD její jánošíkovské odhodlání (a taky co udělá ODS, která pod taktovkou nové první místopředsedkyně už zamířila – tedy aspoň v Praze – do Babišovy náruče).
Andrej Babiš tvrdí, že jde o spiknutí: „Pozměňovací návrh … chápu jako spojení tradičních politických stran TOP 09, ODS, sociální demokracie a KDU-ČSL, kterým stále víc vadím, protože se jim nehodím do systému.“ „Ty návrhy strany nepodpoří proto, aby udělaly něco dobrého pro lidi, ale protože chtějí dostat Babiše z politiky a nastolit staré pořádky.“ Pokud je to tak, je to aspoň pro mne povzbudivé. I já bych chtěl dostat Babiše z politiky a nastolit staré pořádky, to jest polistopadový demokratický režim.
[ctete]49060[/ctete]
Je tu ovšem jedna výjimka – Tomio Okamura a část zbořeniště jeho Úsvitu. Ten tvrdí, že návrh poslance TOP 09 Plíška na to, aby členové vlády nesměli být „ovládajícími osobami ve firmách“, nic neřeší: „Copak tím, že se nějaký majitel vzdá firmy po dobu, co je ve veřejné funkci, se nějak ovlivní jeho vztah k té firmě?“ ptá se Okamura. Jistě, všechno se dá nějak očůrat. A všechny zákony předpokládají dobrou vůli. Bude to ale chtít námahu a je to jako každé vyjádření vůle zákonodárců významná věc, něco, na čem se dá stavět.
[ctete]48839[/ctete]
Taky není pravda, že je to lex Babiš, jak tvrdí prezident Zeman. Je to pokus zarazit to, co jako velmi výrazný, dosud nejvýraznější precedent zavedl Andrej Babiš. Říká se: „Tak už dost!“
A zároveň se nabourává směšná a zjevná spojnice: totiž spojnice mezi „Velkou protikorupční revolucí“, kterou spustili lidé z Transparency International, „Vraťte nám stát“, Rekonstrukce státu, Nadačního fondu proti korupci, iniciativy typu ProAlt (už se sesypala, není zapotřebí) a další, lidé jako JUDr. Hana Marvanová, Jiřina Šiklová, miliardář Karel Janeček, bývalý šéf české špionáže generál Karel Randák, státní zástupci JUDr. Ivo Ištvan a JUDr. Lenka Bradáčová, plukovník Robert Šlachta atd., to vše na jedné straně, a na druhé straně dnešní vládou oligarchů, tedy přesně řečeno jednoho.
[ctete]48639[/ctete]
Předpokládám, že se teď všichni výše jmenovaní chytí za nos a zasadí se o to, aby eliminovali škody, které revoluční proces způsobil. V tomto konkrétním případě jde o to, aby nový zákon (pokud bude přijat) nikdo neobcházel, a pokud by ho snad chtěl obcházet, aby skončil za mřížemi. Byť to byl i oligarcha ze všech oligarchů nejoligarchovatější. Mají na to dost svatého zápalu i kvalifikace.
Komentář vyšel v internetové politickém zápisníku Bohumila Doležala Události.