KOMENTÁŘ / V eurovolbách zcela propadly dezolátské partaje a i ve veřejném prostoru je vidět méně a méně vystoupení osvědčených dezolátských vůdců. Nejde o to, že by dezoláti vymřeli. Agendu různých Rajchlů, Zítků a Peterkových ale v úplnosti převzal Andrej Babiš.
Andrej Babiš převzal agendu dezolátů: proti migrantům, Green Dealu a Ukrajincům již nemusí brojit vůdci demonstrací z Václaváku. Bývalý premiér a velkouzenář to zvládne lépe. A v úplnosti. „V Evropském parlamentu založíme novou frakci proti migraci a pro změnu Green Dealu. V ranním rozhovoru na CNN Prima NEWS jsem taky mluvil o amerických prezidentských volbách, sněmovní vyšetřovací komisi k tragickým prosincovým událostem na Filozofické fakultě nebo o tom, že o míru na Ukrajině musíme začít jednat hned. Dejte si celý rozhovor,“ napsal ve čtvrtek na sociální síti.
Ruský mír
„My říkáme – jednejme o míru okamžitě,“ pravil Babiš ve vysílání stanice CNN Prima NEWS. Ovšem nedodal, že pro „okamžité jednání“ by Ukrajina musela přistoupit na nestoudné požadavky Vladimira Putina a nechat mu bez boje značnou část ukrajinského území. Pak Babiš vysvětlil, že je nemorální a nechutné, jak výrobci zbraní zneužívají tu válku, a že je potřeba ji ukončit.
Dalo by se s ním souhlasit, kdyby ty výrobce zbraní jmenoval – třeba ruský zbrojní koncern Kalašnikov nebo Suchoj, tyto koncerny na Putinově válce skutečně bohatnou. Babiš je však nejmenoval a nechal vyznít hejt proti výrobcům zbraní tak, aby to vypadalo, že mluví o západních zbrojovkách. „Rusko si nemůže klást podmínky, je agresor,“ opakoval. Ale jak by chtěl jednat, když ten agresor připouští jednání jen za zcela nepřijatelných podmínek? „Je potřeba jednat o tom míru,“ opakoval – ale neříkal nic „o ruském míru“. A jak by si ta jednání o míru, který Putin jednoznačně podmínil předáním ukrajinského území, představoval, to nesdělil, přestože se jej moderátoři opakovaně ptali.
Proti migraci a Green Dealu
Migrační agenda byla vždy hlavním lákadlem vůdců dezolátské scény. Politika a strachy lidí nemají mnoho společného s realitou. A tak i v České republice, kde téměř žádní migranti ze severní Afriky a zemí Blízkého východu nejsou, je potírání migrace z jihu vděčným politickým tématem. Babiš to ví a umí to potenciálním voličům prodat. A v televizním vystoupení, které na Facebooku nasdílel, to předvedl výborně.
Babiš barvitě vysvětlil, jak budou v Evropském parlamentu zakládat novou frakci. A na dotaz po programu se pochlubil: „Náš program je suverenita a bezpečnost. Bojovat proti migraci a změnit Green Deal.“ A po chvíli to samé zopakoval ještě jednou.
Evropský parlament má 720 členů, hnutí ANO Andreje Babiše ve volbách získalo sedm poslanců. Green Deal má minimálně dvě roviny – rovinu cílů, kterou v Evropě chce měnit asi jenom Babiš a nikdo jiný. A rovinu realizační, kterou už v EU chce měnit (a mění) kdekdo. Jaká revoluční role hnutí ANO v tomto procesu bude, Andrej Babiš nesdělil a nepůsobil dojmem, že to ví.
Velmi podobné je to s migrací – nová opatření k regulaci migrace už EU zveřejnila a pracuje na jejich realizaci. Jaké revoluční myšlenky a koncepty chtějí Babišovi lidé v EU k tomu problému prosazovat, pan předseda rovněž nesdělil. Ale pro obě témata platí: i když bude Babiš sledovat hory i s horáky, se svými sedmi poslanci v sedm set dvacet poslanců čítajícím Evropském parlamentu nezmůže vůbec nic – ani když se tam jeho lidé spojí s Maďary a Slováky. Přesto to potírání migrace a Green Dealu na tuzemské politické scéně prezentuje jako témata, kterými hnutí ANO zachrání Evropu.
Ukrajina podruhé
Ještě tentýž den, ve čtvrtek, zveřejnil – o pár hodin později než své televizní vystoupení – další video k tématu Ukrajina. Asi usoudil, že byl na Primě moc měkkej. S hromadou novin před sebou z nich Babiš čte do kamery: „Tady mám malé ukrajinské okénko. ‚Zabavena čtvrtmiliarda z Ukrajiny,‘ píšou novináři. ‚Ukrajinci poslali do Česka 115 miliard, banky zjišťují, zda nejsou z korupce.‘ CSU – to je taková německá strana – ‚chce z Německa vyhnat Ukrajince, kteří nepracují‘. Reportáž Povolávací rozkaz. ‚Ukrajinští novináři se obávají o svobodu tisku.‘ A viděli jste na fotbale, že tam někdo má takovej transparent, kdy budou volby na Ukrajině? ‚Nizozemci zavírají všechny Ukrajince, kteří přicestují letadlem. A jejich imigrační úřad už několik dní zadržuje ukrajinské uprchlíky, kteří do země přicestují letadlem. Důvodem má být změna situace, kdy Ukrajinci již necestují přímo z Ukrajiny, ale často i z jedné země do druhé.‘ Informuje o tom New York Times, podle něho to ovšem neplatí pro ty, kteří přijedou do země vlakem nebo autem. Zajímavé. Takže to byl přehled tisku. Neříkám nic!“
Kromě dezolátské tematiky – patafyzická kritika „Ukrajinců“ – se Babiš drží i osvědčeného dezolátského „já vlastně nic neříkám, jen cituji“. Zapomněl jen k dosažení naprosté dokonalosti dodat dezolátské „já neříkám, že je to pravda, jen to cituju“.
Babiš lepší Rajchla
Ústup dezolátů podle toho, jak vypadají poslední vystoupení Andreje Babiše, není dán leností jejich vůdců či okoráním jejich tradičních témat. Všechny struny, které byly jejich tradičními tématy – pomoc Ukrajině, migrace a Green Deal – jim však sebral Babiš. A přestože nehořím obdivem k tomuto politikovi, ve srovnání s Rajchlem, Zítkem či paní Peterkovou je Babiš opravdu lepší, přesvědčivější a charismatičtější politik. Jeho šturm na ortodoxní voliče antisystému – dezoláty z demonstrací na Václavském náměstí – je prostě úspěšný. PRO a další nové antisystémové partaje se tak dostávají do konkurence s hnutím ANO. A prohrávají.
Zdánlivě to může potěšit, přítomnost Jindřicha Rajchla v parlamentní politice není tím, po čem bych toužil, ani tím, co by mohlo této zemi nějak pomoci. Pokud se však Babiš se svou řádově vyšší výkonností a výtlakem, než mají vůdci dezolátské scény, nějak dlouhodobě zaměří na lov v tomto voličském rybníku, můžeme se obávat, že se politika hnutí ANO více a více přichýlí k antisystému, k boji za ruský mír a vymezování se proti migraci z jihu, která v Česku nepředstavuje žádný problém. Takže se větší a větší část naší politiky bude zabývat pseudoproblémy a pseudotématy, kvůli kterým nezbude prostor na řešení problémů, které v naší zemi na rozdíl od afrických migrantů skutečně jsou.