Na webové stránce Komunistické strany Čech a Moravy se kromě zpráv o tom, že ruské úřady zahájily trestní stíhání kvůli odstranění sochy maršála Koněva samosprávou Prahy 6, aktuálně objevil pozoruhodný dokument nazvaný „Prohlášení o solidaritě s OS ČMS Asociace odborových svazů Čechy, Morava a Slezsko O ODSTRAŇOVÁNÍ VOJENSKÉHO PAMĚTIŠTĚ MARŠÁLU KONEVOVI A RUDÉ ARMÁDY“, jehož autorem je Komunistická strana Zimbabwe.
V pátek 3. dubna byla z náměstí Interbrigády v Praze 6 odvezena socha kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, který měl sice jisté zásluhy na osvobození Prahy od nacistů, ale později se v Maďarsku podílel na krvavém potlačení protikomunistického povstání. O odstranění Koněvovy sochy už v září loňského roku rozhodlo zastupitelstvo městské části v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09). Bronzová skulptura byla převezena do depozitáře, odkud má putovat do muzea.
Kromě rozhořčených reakcí českých komunistů a jejich příznivců vzápětí přišlo i prohlášení Vyšetřovacího výboru Ruské federace. Jeho mluvčí Světlana Petrenková oznámila, že ve věci bylo zahájeno trestní stíhání. Ruská diplomacie celou záležitost prohlásila za zločin, s výhrůžným dodatkem, že nezůstane bez odpovědi. Česká diplomacie jakoukoli možnost trestního stíhání pražských politiků ostře odmítla. Ve vyjádření Ministerstva zahraničí České republiky se mj. píše: „Striktně odmítáme zásahy státních orgánů Ruska do vnitřních záležitostí ČR. Místní samospráva je nedílnou součástí našeho ústavního zřízení. Stíhání jejích představitelů cizím státem za plnění mandátu je nepřípustné a v ČR nevymahatelné.“
Přesun jedné sochy, vzniklé v době normalizace v osmdesátých letech 20. století, z náměstí do depozitáře ale zjevně budí zájem i v mnohem vzdálenějších místech, než je pražská ulice Politických vězňů, sídlo českých komunistů, a dokonce i dál než v Moskvě. Své k tomu řekli i v jihovýchodní Africe. Konkrétně komunisté ze Zimbabwské republiky.
Na sociálních sítích, kde dopis začal obíhat, je mnohdy považován za vtip, ironii či satiru na dané téma. Leč není tomu tak. Jde o skutečný dokument zaslaný komunisty Republiky Zimbabwe do České republiky.
Píše se v něm:
Komunistická strana Zimbabwe. Prohlášení o solidaritě s OS ČMS Asociace odborových svazů Čechy, Morava a Slezsko O ODSTRAŇOVÁNÍ VOJENSKÉHO PAMĚTIŠTĚ MARŠÁLU KONĚVOVI A RUDÉ ARMÁDY RADA PRAHA 9. dubna 2020.
Komunistická strana Zimbabwe s naprostým znechucením považuje rozhodnutí Magistrátu hl. M. Prahy o odstranění válečného památníku věnovaného maršálovi Koněvovi a Rudé armádě, který ztratil 140 000 vojáků bojujících po odvážných československých partyzánech proti nejhorším divizím SS, které zůstaly v boji i po osvobození Berlína Rudou armádou, sebevraždě Hitlera a předání Německa Spojencům. Vzpomínáme na rozdělení Československa v roce 1939 v důsledku Mnichovské dohody z předchozího roku a zrady některých československých politiků – zrada opakovaná některými takzvanými „demokraty“ s druhou částí 1993 v zájmu německého monopolu hlavní město. Se smutkem vzpomínáme na brutalitu nacistické okupace, zejména na lidický masakr a redukci československého lidu na blízké otroctví během okupace. Vzpomínáme na rychlost, s jakou Rudá armáda přišla na pomoc československým vlastencům po Pražském povstání v květnu 1945 a pozdravujeme všechny, kteří zemřeli v boji proti fašismu. Po nedávných protikomunistických oznámeních Evropské unie a vzestupu fašismu v Evropě, zejména po převratu ukrajinských nacistů v roce 2014, nás tento pokus o revizi historie nepřekvapuje. Komunistická strana Zimbabwe je proto v plné solidaritě s nejuznávanějšími a patriotičtějšími dělníky OS ČMS při obraně skutečné historie Rudé armády i československých vlastenců.
Podepsán: Ngabutho Nicholas Mabhena Ian Beddowes, generální tajemník úřadující mezinárodní tajemník.
Z dopisu se – možná vinou velmi špatného překladu – sice dozvíme, že zimbabwští komunisté jsou naprosto znechucení, ale za co rozhodnutí radnice Prahy 6 považují, už v textu chybí. Za pozornost pak stojí i fakt, že dopis označující události, k nimž došlo v roce 2014 na Ukrajině, za „převrat ukrajinských nacistů“, je vystaven na oficiálním webu parlamentní strany zvolené v zemi, jejíž oficiální mezinárodní postoj k Ukrajině je zcela jiný.
Autorka je řadovou členkou TOP 09.