Je zajímavé, jaké nápady někdo má, když svět zápasí s úplně jinými problémy. Generálmajor Michail Makarčuk okomentoval článek, který vyšel v americkém konzervativním dvouměsíčníku The National Interest. Rozebíraly se v něm možnosti Spojených států odolat spojenectví Ruska a Číny a slabé stránky Pentagonu. Makarčuk poznamenal, že Spojené státy nemají šanci.
Generálmajor pro prokremelský web PolitEkspert uvedl, že ruští konstruktéři mají před Spojenými státy několik desetiletí náskok v záležitostech týkajících se hypersonických zbraní. Američané prý chápou, že nyní za Ruskem „vážně zaostávají“. Takovému „Kinžálu“ (ruská operačně-taktická střela) nemohou čelit, nemají možnost ho zachytit v dostatečné vzdálenosti, protože na to ve svém arzenálu nemají prostředky.
„Podle některých odborníků potřebují tři až pět let, aby to dohnali. Naše vedení je ale přesvědčeno, že tato výhoda výrazně omezuje agresivní plány a ambice Američanů chtít prokázat svou sílu v blízké budoucnosti,“ tvrdí Makarčuk.
Okomentoval také americké „cíle“ zmíněné v článku, kde se mluví o potopení 350 lodí čínského námořnictva a pobřežní stráže během prvních 72 hodin války nebo o zničení 2400 ruských obrněných vozidel. Generálmajor poznamenal, že Spojené státy mají dostatečný kvantitativní potenciál, aby způsobily takové škody, ale Washington nemusí vědět všechno o arzenálu Číny a Ruska. „Analytik proto může mít nesprávné výpočty. Existují rezervy jak v Číně, tak v ruských ozbrojených silách,“ vysvětluje.
Tolik ruský web.
Nejde ani tolik o to, abychom se starali, kolik zbraní protivníka může kdo zničit během prvních tří dnů nějaké války. Pozoruhodné je, jakým tématem se nějaký ruský generál zabývá. A pokud už se jím zabývá, že takové věci ventiluje. Pokud by vypukla nějaká válka, proč by ji měly začít Spojené státy nebo jakákoli jiná západní země? Co je to za podivné fantasmagorie chorých mozků? Proč by to někdo dělal a co by z toho asi tak měl? Uloupit Sibiř, jak hlásají někteří konspirativci? Tam už přece rabují Číňané, kteří odtamtud odvážejí dřevo, páchají ekologické škody a peníze z toho kšeftu plynou kamsi do Moskvy, ani ne místním. Nebo že by se chtěl Západ zmocnit ruské ropy a plynu? A kvůli tomu se vede tažení proti fosilním palivům? Co se by s tím vším pak dělalo? Jinak už toho v Rusku moc k ukořistění není.
Spíš to dělá dojem, že oficiální Rusko žije v nějaké paranoii, nebo ji aspoň předstírá. Možná obojí. Věří tomu a ještě víc předstírají, že tomu věří, protože to pomáhá zakrývat zoufalé problémy doma. Za dvacet let své vlády V. V. Putin nedokázal zemi nijak zmodernizovat. Ruská ekonomika má sílu Itálie nebo Portugalska. Občanům vylepšoval Putin život díky vysokým cenám ropy na světových trzích. Jak šla cena dolů, a k tomu ještě přišly západní sankce za anexi Krymu, skromná hostina skončila.
Protože současná fašistoidní klika v Kremlu ví, že jede na tygru a nesmí spadnout, utahují se otěže, zatýká se a posílá do lágrů a upevňuje se kult Putinovy osobnosti. Pomocí frašky sehrané v Dumě už Putin může zase kandidovat na prezidenta, což on jako možnost skromně přijal.
Svět má teď plno starostí s tím, jakou ekonomickou spoušť napáchá pandemie koronaviru, a generálmajorové a jejich šéf v Kremlu budou něco vykládat o hypersonických střelách. Nepochopili nic. Nebo pochopili a je jim to jedno. Ty sebevědomé výroky jsou o to legračnější, když si uvědomíme, že v tom případném spojeneckém tandemu Rusko-Čína budou Rusové hrát druhé housle, a to ještě nebudou mít všechny struny.