
Předseda amerického Nejvyššího soudu John Roberts FOTO: Wikimedia Commons / Public domain
FOTO: Wikimedia Commons / Public domain

Druhá administrativa prezidenta Donalda Trumpa naráží v řadě věcí, které se snaží prosadit, na nesouhlas soudů. Ty v případě mnohých žalob, které na exekutivu podávají jednotlivé státy či lidskoprávní organizace, vydávají předběžná opatření, kterými pozastavují platnost nařízení. Situace došla tak daleko, že vláda některá z těchto soudních rozhodnutí otevřeně ignoruje. Sám prezident pak v posledním podobném případě vyzval k odvolání daného soudce z funkce. Proti tomu se nyní ohradil předseda Nejvyššího soudu John Roberts.
Mluvčí Bílého domu si opakovaně stěžuje, že je nesmyslné, aby jeden soudce mohl zastavit demokraticky zvolenou exekutivu. Podobně se vyjádřují i někteří republikánští zákonodárci. Během funkčního období demokratického prezidenta Joea Bidena soudy také blokovaly některé kroky jeho administrativy. K takto vyhrocenému sporu ale nedošlo.
Deportace nelegálních migrantů
Případ, které se stal jádrem sporu, kvůli němuž prezident chce odvolat soudce z funkce, se týká migrace. Trump chtěl pro deportace členů zahraničních gangů využít obskurní zákon z roku 1798, který byl schválen během tzv. nevyhlášené války s Francií. Okresní soudce James Boasberg ale platnost takového rozhodnutí pozastavil a vyžádal si dodatečné informace.
Vláda podle všeho ale deportační lety nezastavila. Podle mluvčí Bílého domu do cíle dorazily jen ty lety, které v době vydání rozhodnutí už nebyly nad územím Spojených států. Sama nicméně přiznala, že vydáním rozhodnutí administrativa rozumí až zveřejnění písemné verze rozsudku. Podle amerických zvyklostí ovšem zastavení mělo následovat už poté, kdy soudce verdikt vynesl ústně.
Soudce teď chce prověřit, zda vláda porušila jeho nařízení. Proti tomu se Trumpova administrativa silně brání. První k odvolání soudce vyzval Elon Musk, ale nedlouho poté se k němu přidal i prezident Trump. K odvolání by bylo potřeba hlasů 67 senátorů. Tento nástroj slouží k odstranění soudců, kteří se provinili proti zákonu.
Nezvyklé vyjádření a několik republikánských kritiků
Předseda Nejvyššího soudu John Roberts v reakci na toto volání zveřejnil poměrně nezvyklé prohlášení, v němž doslova napsal, že „už dvě století je ustaveno, že odvolání z funkce není správným nástrojem pro řešení neshod s rozhodnutím soudu. K tomu účelu je zřízený běžný odvolací proces.“
Prezident ovšem v útocích na soudce Boasberga pokračoval i poté a v rozhovoru s moderátorkou televizní stanice Fox News prohlásil, že ho předseda Nejvyššího soudu nezmínil jménem.
Proti postupu Trumpovy administrativy, která některá rozhodnutí soudů ignrouje, se už postavila republikánská senátorka Lisa Murkowská. Ta ovšem patří k naprosté menšině, která je ochotná prezidenta kritizovat veřejně. Ostatní jsou podle zjištění zpravodajského serveru The Hill sice z prezidentova postupu nervózní a obávají se, jaký precedent tím stanoví pro výkon funkce budoucích i demokratických prezidentů, ale veřejně nic neříkají.
Na Trumpovu obranu se naopak veřejně postavili dva význační členové senátního Výboru pro soudnictví Chuck Grassley a Tom Cotton. Ve sněmovně pak republikán Brandon Gill reprezentující Texas rovnou navrhl Boasbergovo odvolání. Tento návrh má ale minimální šanci na úspěch.