Pro unijní exekutivu pod vedením Ursuly von der Leyenové hlasovalo osm českých zástupců v Evropském parlamentu, proti jich bylo 11. Jeden z celkem 21 českých europoslanců se hlasování zdržel a jeden se neúčastnil.
Evropskou komisi, kde bude Česko zastupovat bývalý ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, podpořilo všech pět europoslanců z frakce Evropské lidové strany (EPP), ze které pochází i šéfka Evropské komise. Pro byli rovněž Veronika Vrecionová a Ondřej Krutílek (ODS), dva europoslanci z frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) a pirátská europoslankyně z frakce Zelených Markéta Gregorová (Piráti)
Proti bylo naopak osm europoslanců z frakce Patrioti pro Evropu – šest z hnutí ANO a dva z Přísahy a Motoristů, Ivan David z frakce Evropa suverénních národů (ESN) a dva nezařazení europoslanci zvolení za Stačilo! Ondřej Dostál a Kateřina Konečná. Alexandr Vondra z frakce ECR se zdržel a Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patriotů pro Evropu se hlasování neúčastnil.
Evropský parlament dnes schválil složení nové Evropské komise. Sboru komisařů bude i v nadcházejících pěti letech předsedat Ursula von der Leyen.
— Europarlament přehledně (@ep_prehledne) November 27, 2024
Čeští europoslanci a europoslankyně hlasovali o nové Komisi následovně: pic.twitter.com/JOLfQ52FBI
Podle europoslankyně Vrecionové znamená nová Evropská komise na mnoha postech zlepšení oproti dosavadnímu stavu. „Mám na mysli konkrétně například místopředsedkyni komise a vysokou představitelku unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaju Kallasovou, která nahradí problematického Josepa Borrella. To je obrovský posun k lepšímu,“ vysvětlila na sociální síti svůj postoj europoslankyně za občanské demokraty.
„Podporu si určitě zaslouží i lucemburský komisař pro zemědělství Christophe Hansen, italský místopředseda komise pro kohezi a reformy Raffaele Fitto, český komisař Jozef Síkela nebo komisař pro obranu a vesmír Andrius Kubilius,“ přiblížila dále Vrecionová.
Nadšená podle svých slov není z komisařky pro humanitární pomoc, krizové řízení a rovnost Hadji Lahbibové a spokojená není ani s Teresou Riberaovou, která je místopředsedkyní Evropské komise pro čistou, spravedlivou a konkurenceschopnou transformaci. „Musíme dělat v Evropském parlamentu vše pro to, aby neprocházely radikální návrhy právě těchto ,problematických‘ komisařů,“ řekla Vrecionová. „Doufám tedy, že nová komise bude více realistická, přesvědčivější v geopolitice, a i ekonomicky se snad posune více doprava,“ doplnila
Podle Luďka Niedermayera (TOP 09, EPP) to měla komise v minulých pěti letech těžké, protože „přišly věci, které jsme nečekali, jako byla pandemie covidu-19 a válka na Ukrajině. Teď máme velké problémy, o kterých předem víme. Hlavními tématy jsou tedy bezpečnost a já jsem rád, že na prvním místě je zmiňována i konkurenceschopnost,“ řekl novinářům český europoslanec. „Musíme se koncentrovat, náš problém je, že se snažíme dělat moc věcí zároveň. Musíme se soustředit na věci, které se dají udělat rychle a přinesou jasnou přidanou hodnotu,“ dodal.
„Nová Evropská komise schválena. Zdržel jsem se hlasování. Na jedné straně mě slyšení některých komisařů dovedla k přesvědčení, že nemají mou důvěru, aby změnili to, co je v EU špatně. Na druhé straně věřím, že v Evropském parlamentu dnes existuje většina, která ke změnám politik tuto Evropskou komisi dotlačí,“ vysvětlil pak na sociální síti také europoslanec Alexandr Vondra (ODS).
Pro novou komisi hlasovalo 370 europoslanců, proti bylo 282 a 36 se jich zdrželo. Pro schválení bylo třeba získat prostou většinu, tedy nadpoloviční většinu všech platných odevzdaných hlasů, kterých bylo nakonec 688. Evropská komise tak byla schválena nejtěsnější většinou v historii. Europarlament má nyní 720 členů.