Ostrý distanc vůči Andreji Babišovi, který vyslovil zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček, je dosavadním vyvrcholením trendu, kdy se od šéfa hnutí ANO odklánějí protikorupční iniciativy. Spouštěčem je velmi nedůstojná kauza Čapí hnízdo, potvrzená Babišovým útokem na aktivisty ve sněmovně. Mlčí pouze jediný Jan Kraus.
[ctete]55166[/ctete]
Protikorupční étos vynesl Babiše k moci
Protikorupční étos vynesl k moci oligarchu, který využil zjitřené atmosféry v době, kdy se paradoxně měnil přístup k práci orgánů činných v trestním řízení. Média se plnila kauzami stylem padni komu padni, nikdo nezůstal ušetřen. Protikorupční „celebrity“ z iniciativ, vznikajících jako houby po dešti, se octly v záři reflektorů, a získaly nemalý celospolečenský vliv. Zpětně je ovšem nutné pokládat otázky, zda z této atmosféry nakonec neprofitovaly vlivné ekonomické skupiny, které samy mají obří máslo na hlavě.
Babiš dával už před volbami najevo, že mezi „matrix“ nepatří, je jiný a má ty nejčistší úmysly. Sliboval změnu a odstřihnutí nejrůznějších pijavic od veřejných peněz. Mnozí mu uvěřili. Proč by kradl, když je bohatý? A nezajímalo je už, jak ke svému bohatství v tom kritizovaném klientelistickém temnu přišel.
Majitel Agrofertu mohl těžit i z toho, že se obdobná emancipace policie a státního zastupitelství za Zemanovy a Grossovy éry nekonala. To byla éra masivních odposlechů (včetně desítek novinářů), tajných policejních útvarů Mlýn a odkládání šetření závažných kauz, někdy za záhadných okolností. Žádná protikorupční fronta tehdy neexistovala. Pouze zpětná vazba médií, která jsou dnes vlastnickými změnami do značné míry paralyzována.
V současné době to vypadá, že se „zemanovsko-grossovská“ éra znovu navrací. Znovu se selektivně vytahují jen některé kauzy, zatímco ty citlivé jsou zahrávány do autu. Odposlechy narůstají, „velký bratr“ ve všech podobách má zelenou. Lakmusovým papírkem „nové éry“ se stává osud kauz Čapí hnízdo, Agrotec a OKD.
V této situaci dochází k posunům, které zatím nelze přeceňovat, ale ani je nelze brát na lehkou váhu. Čas ukáže. Protikorupční iniciativy, se kterými se Babiš donedávna vezl na stejné vlně, jsou z působení oligarchy v politice zklamány, a více či méně důrazně se od něj odvracejí. To vše se odehrálo v průběhu několika dnů, kdy kulminovala kauza Čapí hnízdo.
Nadační fond proti korupci
Ačkoli dnes zakladatel Nadačního fondu proti korupci (NFPK) Karel Janeček tvrdí opak, jeho fond patřil mezi pilíře nástupu Babišistánu. Samotný ředitel fondu Petr Soukenka dnes připouští: „Na začátku, když se Andrej Babiš začal etablovat v politice, je pravda, že mu někteří členové správní rady Nadačního fondu vyjadřovali podporu, ale jako úspěšní podnikatelé, nikoli jako členové správní rady. Nyní tam cítím odklon a zklamání.“
„Nalijme si čistého vína a podívejme se na spojení Čapího hnízda s Andrejem Babišem v době, kdy se od farmy distancuje,“ uvedl fond v komentáři, zveřejněném v den mimořádné schůze sněmovny k této kauze. Položil řadu otázek, kde najít důkazy o skutečném vlastníkovi farmy, a konstatoval několik porušení zákona v účetnictví firmy.
Karel Janeček (předseda správní rady NFPK)
Janeček kdysi hnutí ANO podpořil a Babišovy úmysly považoval za férové. Dnes tvrdí, že se v něm zklamal a považuje jej za špatného politika. Nikdy prý nesouhlasil s jeho přístupem, že stát může fungovat jako firma. „A také neminimalizoval svůj konflikt zájmů, ani se o to nesnažil. To pro mě byl velký problém. Když koupil noviny, absolutně u mě ztratil kredit. Čapí hnízdo je pro mě podvod druhořadého významu,“ říká dnes.
Stanislav Bernard (člen správní rady NFPK)
„Pokud bych měl dnes uvažovat o tom, koho podpořím, tak jedině Babiše. Je to schopný člověk, vybudoval impérium. V protikorupčním fondu jsme se o něm mockrát bavili, ale nikdy o něm nezaznělo nic negativního, co se korupce týče. To považuji za velice důležitý aspekt“ uvedl Bernard v roce 2013.
Krátce před schůzí k Čapímu hnízdu svoji podporu z webu ANO stáhl. „Faktem je, že podporovatelem Andreje Babiše, ani hnutí ANO již definitivně nejsem. Být hypoteticky na jeho místě, neumím si sám sebe absolutně představit, že bych po této dotační kauze zůstal v křesle strážce státní kasy,“ reagoval následně.
Karel Randák (člen správní rady NFPK)
Bývalý ředitel civilní rozvědky Karel Randák už v roce 2011 prohlašoval: „Kdyby pan Babiš založil politickou stranu, pomohl bych mu rád. Pokud by on sám měl představu, v čem bych mu mohl být užitečný, rád do toho půjdu.“
Dnes Randák říká: „Chová se jako všichni politici, kteří se do podobné situace dostali, což mě u Andreje Babiše poněkud jaksi zklamalo, protože on vždycky deklaroval, že nebude tím klasickým politikem. Nejsem žádný ekonom, ale rozhodně si myslím, že něco tají.“
Radim Jančura (člen správní rady NFPK)
Jančura v říjnu 2013 prohlásil: „Já mám pocit, že pan Babiš nepřichází do politiky proto, aby kradl, ale proto, aby tu politiku změnil.“ Vyslovil se pro systém „vůdcovské“ demokracie, který přesně seděl na Babišův model řízení hnutí a státu.
Dnes i Jančura tvrdí, že jej Babiš zklamal: „Co se týče Čapího hnízda, v tomto důvěru neztratil. Ztratil jsem ale v něj důvěru jako v politika, který má ambici naši zemi změnit. Je nedůrazný a nemá vizi. Vybere na daních sice víc peněz, ale stejné množství zbytečně rozhází.“
David Ondráčka (Transparency International)
„Jsem připraven do toho jít,“ reagoval ředitel Transparency International Ondráčka v listopadu 2013, kdy mu Babiš nabídl post ministra vnitra, a dodal: „Mezi hlavní priority vidím zákon o státní službě a financování politických stran.“ Přitom v té době vůbec nebylo zřejmé, jestli vnitro připadne hnutí ANO nebo ČSSD.
Dnes se Ondráčka k Čapímu hnízdu staví rezolutně: „Vypadá to, že v některých chvílích lhal nebo minimálně neříkal celou pravdu o tom příběhu. A to zpochybňuje jeho integritu. Na mě celý ten příběh působí tak, že to skutečně naplňuje všechny znaky toho trestného činu dotačního podvodu.“
Vraťte nám stát
Babiše otevřeným dopisem oslovila iniciativa Vraťte nám stát v čele s Petrem Havlíkem. „Dnes sám čelíte podezření z dotačního podvodu v souvislosti s vaší farmou Čapí hnízdo. Tento případ však zdaleka není jedinou kauzou, která u veřejnosti vzbuzuje podezření, zda vaše podnikatelské aktivity nejsou ukázkovým příkladem nešvarů, jež jste při svém nástupu do české politiky tak razantně kritizoval a jimž jste sliboval zamezit,“ uvádí v dopise. Položila mu 22 otázek týkajících se podnikání v jeho minulosti, na které neodpověděl a odpovídat nehodlá.
Rekonstrukce státu
Dokonce se sice nesměle ozvala i Rekonstrukce státu, která si vždy libovala, že se jí při prosazování zákonů nejlépe spolupracuje s hnutím ANO. Zároveň se už dříve sama pochlubila tím, že jí Babiš vynášel informace přímo z interních jednání a žaloval na koaliční partnery.
Garant projektu Pavel Franc zveřejnil v den Babišova vystoupení článek upozorňující na to, že hlavním celospolečenským problémem skandálu Čapí hnízdo je dlouhodobě diskutovaná otázka střetu zájmů u ministra financí a vlastníka skupiny Agrofert. „V rámci řešení kauzy ministra financí by se měly zalepit i chronické díry v kontrole veřejných peněz,“ navrhuje.
Nedobrovolné odchody Marvanové a Wagenknechta
Ve zlém se s Babišem rozloučily další dvě známé osobnosti z protikorupčních iniciativ. Hana Marvanová z Veřejnosti proti korupci musela opustit post náměstkyně ministryně spravedlnosti Válkové a Lukáš Wagenknecht rovněž nedobrovolně skončil jako náměstek ministra financí. Ostatně podle některých spekulací to byl právě on, kdo se Babišovi „odměnil“ kauzou Čapí hnízdo.
A co Jan Kraus?
Suma sumárum: Ze známějších Babišových podporovatelů z protikorupčních iniciativ dosud k posunům kolem Čapího hnízda mlčí jen Jan Kraus, zbývající člen správní rady Janečkova fondu.
Kraus se nekritickým obdivem k Babišovi nijak netají. Pozval jej dva týdny před parlamentními volbami do své show, kde mimo jiné neváhal „vtipně“ propagovat jeho kuřata. Mimochodem, prověřoval někdo, zda šlo o placenou, nebo neplacenou reklamu? Uměl by si do té doby někdo představit, že nějaký politik bude před volbami v hlavním vysílacím čase vychvalovat produkty z vlastní firmy?
Kraus v podpoře Babišova hnutí pokračoval i po volbách. Po sestavení vlády se v jeho show z politiků objevili pouze Robert Pelikán a Karla Šlechtová, „shodou okolností“ oba z ANO. Když si pozval jednoho ze slovenských prezidentských kandidátů Andreje Kisku, uvedl: „My tady máme pana Babiše, to je podobné. Jako Cyril a Metoděj vycházejí bohatí Slováci do světa dělat dobro.“
Jindy komik vychválil Babišovu „českoslovenštinu“ a přirovnal ji k „sympatickému mručivému“ Havlovu ráčkování. Babiš podle Krause mluví jasně, přímočaře a srozumitelně z hlediska obsahu, „na rozdíl od řady jiných, kteří zvoní spisovnými frázemi, nebo případně ještě hůř. Babiš oproti nim prý působí otevřeně, neskrývaně, někdy i zábavně.“ Je proto prý kunou v kurníku, která znechucuje ostatní politiky.
Kraus propásl příležitost reagovat na Čapí hnízdo ve své show, která se konala v den mimořádné parlamentní schůze. V úvodu pořadu vždy komentuje aktuální dění (například o týden později návštěvu čínského prezidenta), ale tentokrát řešil „zásadnější“ problém. Zmínil diváckou soutěž na pronájem gauče, a aby bylo na její vyhlášení dost času, nehodlal „klábosit o ničem jiném“.
Škoda. Možná jednou Kraus prolomí své mlčení, ale možná také ne. Možná skutečně, na rozdíl od svých kolegů, nevidí v Babišově chování a působení žádný problém. Zůstává však už jediný.
[ctete]30727[/ctete]