Výcvik v ovládání britského tanku Challenger 2, který Velká Británie poskytla v rámci vojenské pomoci Ukrajině, ukončila první skupina ukrajinských vojáků. Po několikatýdenním intenzivním výcviku se tankisté vrátili domů a s novými stroji se připravují na chystanou protiofenzivu, k níž by podle vojenských analytiků mělo dojít během několika týdnů.
„Je skutečně inspirativní být svědkem odhodlání ukrajinských vojáků, kteří dokončili svůj výcvik na britských tancích Challenger 2 na britské půdě. Budeme i nadále stát při nich a uděláme vše pro to, abychom Ukrajinu podporovali tak dlouho, jak to bude potřeba,“ prohlásil při návštěvě ukrajinských vojáků na výcvikové základně Bovington Camp v Dorsetu britský ministr obrany Ben Wallace.
Ukrajinci zde absolvovali školení, které zahrnovalo nejen instrukce, jak obsluhovat tank, ale i jak jej efektivně zapojit do bojové podpory způsobem velení a řízení spolupráce s posádkami dalších tanků nebo pozemních jednotek. Samozřejmou součástí výcviku byly i ostré střelby, a to jak z místa, tak za pohybu.
„Všichni jsme byli velmi ohromeni projevenou úrovní kompetence a nepochybujeme o tom, že naši přátelé využijí tanky Challenger 2 nejúčinněji v nadcházejících bitvách, když budou bojovat na obranu své vlasti,“ rozloučil se na závěr se svými zahraničními svěřenci poručík John Stone, který měl výcvikovou misi na starosti.
Velká Británie dodala, či ještě dodá, celkem čtrnáct tanků Challenger 2. Kromě toho bude balíček vojenské pomoci obsahovat i další zbraně. Konkrétně půjde o dvacet obrněných transportérů Bulldog a třicet samohybných houfnic AS-90.
Na Ukrajinu zamíří kromě britských Challengerů i americké tanky M1 Abrams a německé Leopardy 2, které kromě Německa dorazí i z dalších zemí. Všechny stroje převyšují svými vlastnostmi ruské tanky, které jsou na Ukrajině nasazeny.