Prezident Miloš Zeman si dnes popletl naše a ruské sankce. Na zahájení agrárního veletrhu „Země živitelka“ opět navrhl zrušení údajně „protiruských“ sankcí a postěžoval si, jak škodí našim zemědělcům. Není to pravda.
Abychom však neodradili případné Zemanovy fanoušky, vězte, že se ke konci článku dozvíte také dvě věci uvedené jako příklad toho, v čem měl dnes Zeman naopak pravdu.
„Protiruské“ sankce byly uvalovány v postupných vlnách. Nikdy se však nejednalo o sankce protiruské čili zaměřené proti „ruskému lidu“. Vždy se jednalo o sankce proti ruské vládnoucí garnituře. Můžeme je tedy nazývat třeba jako „protiputinovské“. Ani to však není přesné, protože samotného prezidenta Vladimira Putina se samozřejmě nijak nedotkly. Uvalit sankce na hlavního představitele státu (federace) je totiž až krajním řešením, které je v případě jaderné velmoci, jakou je Ruská federace, prakticky nemožné.
Ve skutečnosti jsou námi uvalené sankce velmi proruské. Jejich cílem je totiž omezit zvrhlosti prováděné současnou ruskou vládou, federálními návladními či některými evidentně zkorumpovanými soudci. To by pomohlo mimo jiné i většině Rusů.
Zatímco Spojené státy zakázaly vstup na své území vybraným lidem z ruské vlády, prokuratury i justice už v roce 2012 kvůli nevyšetřované vraždě právníka a auditora Sergeje Magnitského v ruské vazební věznici, Evropská unie se přidala teprve po zahájení okupace Krymu a také města Sevastopol ruskou armádou.
Spojené státy (na návrh zejména republikánů) přestaly ruskou politiku tolerovat v souvislosti s uzavřením vzájemné obchodní dohody. Chtěly zkrátka ukázat, že pro obě strany prospěšný vzájemný obchod neznamená kamarádství a přehlížení ruských ohavností páchaných zejména na Rusech. Až do ruských útoků na civilisty v Gruzii (zdánlivě v rámci války v Jižní Osetii) přitom bylo Rusko naším spojencem. Alianční letectvo do té doby např. smělo využívat ruský vzdušný prostor při přeletech v rámci války v Afghánistánu. „Přehlíželi“ jsme proto mimo jiné vraždy civilistů včetně dětí v čečenských koncentračních (nebo spíše vyhlazovacích) lágrech.
Americké i evropské sankce byly vždy cíleny výběrově na konkrétní lidi a posléze, s pokračující okupací Krymu a Sevastopolu a s působením ruské armády na východní Ukrajině byly rozšířeny rovněž na nebezpečná odvětví ekonomiky a na tzv. výrobu dvojího užití. Můžeme spekulovat, zda toho do definice této výroby nebylo zahrnuto až zbytečně moc, ale základní záměr sankcí je jasný.
Naproti tomu ruská vláda všemi svými protiamerickými i protievropskými (ale také protijaponskými a dalšími) sankcemi výrazně škodí Rusům, zejména těm nejchudším. Jedná se tedy z její strany o vskutku protiruské sankce. Kromě toho v menší míře uškodila také nám a především pak vybraným americkým vysokým úředníkům, kteří teď nesmějí jezdit na dovolenou na Sibiř.
První protiamerické sankce spočívaly v tom, že Putinovi lidé zakázali ruským sirotkům adopce do Spojených států. Pozdější protievropské sankce pak omezily nákupy potravin v ruských obchodech od evropských (a dalších) zemědělců a potravinářů. Následně se v Rusku některé základní potraviny viditelně zdražily. To jsou ty sankce, které měl zřejmě na mysli Zeman. Jen si neuvědomil, že byly uvaleny ruskou stranou.
Kdybychom měli použít Zemanův vlastní bonmot staršího data, pan prezident toho tolik zvoral, že je oprávněný se k zemědělství vyjadřovat. Abychom mu však nekřivdili, v mnoha jiných věcech ve svém projevu k zahájení agrárního salonu měl pravdu.
Ostře zkritizoval opatření Evropské unie, kdy zemědělci dostávali dotace v případě, že snížili mimo jiné objem produkce mléka. Slovy Voskovce a Wericha „je to divný svět, divné věci, když je pro lidi třeba pálit laciný žito v peci, aby zdražil chleba“.
Dále Zeman kritizoval také enormní úbytek rybníků za poslední století na našem území. Je to tak. Schwarzenbergové i další rody se v minulosti zasloužili o rozvoj našeho rybníkářství. Mimo jiné díky tomu, že tady tehdy ještě nebyli „ekologičtí“ aktivisté.
Pan prezident na úvod svého dnešního vystoupení řekl, že je „Země živitelka“. Až z něj tedy bude někdy příště v Budějovicích opět živitelka, měl by promluvit také o skutečných protiruských sankcích.