Antisemitismus za posledních deset let po celém světě vzrostl. Tento trend z velké části vedly mladší generace. Celosvětově téměř polovina lidí zastává „hluboce zakořeněné“ antisemitské postoje, vyplývá z každoročního průzkumu organizace Anti-Defamation League. Celkově se počet lidí, kteří zastávají antisemitské přesvědčení, za poslední desetiletí více než zdvojnásobil.
Antisemitská přesvědčení vzrostla po celém světě zejména po teroristickém útoku Hamásu proti Izraeli a izraelské válce v Gaze v říjnu 2023, zjistila ADL. Průzkum zejména ukázal, že mezi lidmi mladšími 35 let jsou výrazně zvýšené hladiny antisemitských postojů ve srovnání se staršími lidmi.
Organizace na základě výsledků průzkumu odhaduje, že celkem 2,2 miliardy lidí – 46 procent světové dospělé populace – má antisemitské postoje. To je více než dvojnásobek lidí dotazovaných v prvním průzkumu před deseti lety.
Průzkum provedla ADL ve spolupráci s agenturou Ipsos. Vydává ho každoročně od roku 2014 a sleduje tak celosvětovou prevalenci antisemitských postojů. Dotazováno bylo více než 58 000 lidí ve 103 zemích a teritoriích po celém světě, což reprezentuje 94 procent populace. Průzkum je založen na 11 otázkách, které měří názor respondentů na převládající stereotypy a negativní narativy o Židech.
Jonathan Greenblatt, výkonný ředitel ADL, uvedl v prohlášení, že výsledky průzkumu jsou „hluboce alarmující“. „Antisemitismus není nic jiného než celosvětová pohotovost, zvláště ve světě po 7. říjnu,“ řekl Greenblatt. „Je jasné, že potřebujeme zásahy vlád, více vzdělání, další ochranná opatření na sociálních sítích a nové bezpečnostní protokoly, abychom zabránili antisemitským zločinům z nenávisti,“ upozornil.
Pětina lidí neví o holocaustu
Jedním z hlavních zjištění průzkumu bylo odhalení nedostatku historických znalostí o holocaustu. Jeden z pěti respondentů průzkumu, tedy 20 procent, uvedl, že o holocaustu nevěděl. Méně než polovina respondentů, 48 procent, uznává historickou přesnost holocaustu. Toto číslo ještě kleslo na 39 procent u lidí ve věku 10 až 34 let.
Marina Rosenberg, viceprezidentka ADL, řekla CNN, že je hluboce znepokojivé vidět lidi, kteří zpochybňují historickou přesnost holocaustu. Zatímco pouze 4 procenta respondentů uvedla, že holocaust byl mýtus a že se nestal, došlo podle ní ke znepokojivému nárůstu množství historického překrucování a ohýbání pravdy.
Průzkum sice upozornil na řadu problematických postojů, ale přinesl také pozitivní zjištění – většina respondentů na celém světě (57 procent) uznává, že nenávist vůči Židům je vážný problém.
Rozdělená Evropa
Průzkum rozdělil svět do sedmi regionů, přičemž Evropu „rozpůlil“ na východní a západní. Mezi nimi jsou přitom značné rozdíly. Západní Evropa je na tom ze sedmi regionů nejlépe a její občané věří antisemitským narativům nejméně. Několik zemí má ale výrazně horší hodnocení než zbytek regionu, a to Řecko, Kypr a Belgie. V Řecku 82 procent lidí věří, že Židé mají ve světě příliš velkou moc. V Belgie 40 procent populace tvrdí, že Židé mají příliš velkou kontrolu nad médii a globálními záležitostmi.
V rámci východní Evropy jsou započítané země s nejhorším hodnocením, tedy jejich občané častěji věří antisemitským tvrzením. Jsou jimi Rusko, Bosna a Hercegovina a Černá Hora. Dospělí v těchto zemích jsou méně obeznámeni s holocaustem, věří, že popisy holocaustu byly přehnané, nebo mají přátele a rodinu, kteří nemají rádi Židy.
Česko je na tom lépe než zbytek východní Evropy
V České republice má podle průzkumu 1,3 milionu lidí zvýšenou míru antisemitských postojů. Ze 103 zkoumaných zemí se na žebříčku umístila na 11 místě. V hodnocení patří mezi východní Evropu, v tomto regionu ale dopadla výrazně lépe než další země.
Většina Čechů zastává kladný názor na Židy – 70 procent. To je vyšší než regionální průměr ve východní Evropě (59 procent). 43 procent Čechů zároveň věří, že malá skupina lidí tajně řídí světové dění. Celkově tomu ve východní Evropě je 62 procent lidí.
U Čechů se výrazně méně objevují negativní narativy o Židech, včetně toho, že mají příliš velkou kontrolu nad globálními záležitostmi (23 procent oproti 47) a že mají příliš velkou kontrolu nad médii (16 procent oproti 38 ). Češi také mnohem méně často věří tomu, že Židé mají ve světě byznysu příliš velkou moc (36 procent) než obyvatelé východní Evropy jako celku (59 procent).
Podle průzkumu má 89 procent Čechů přesné vnímání holocaustu. U zbytku Východoevropanů je to jen 68 procent. Necelý jeden z deseti tvrdí, že holocaust je přehnaný, a nikdo neříká, že holocaust je mýtus.
Polovina obyvatel má také na Izrael příznivý názor. Oproti tomu na Hamás mají kladný názor pouhá 2 procenta. Přes 90 procent Čechů souhlasí s tím, že by jejich země měla mít diplomatické vztahy s Izraelem.