Pohřeb královny Alžběty II. nemáme úplně s čím porovnávat. Alternativa, že se tohle může stát, byla na stole. Proto nelze říci, že by tam bylo něco překvapivého, protože to šlo podle plánu, popsal pro deník FORUM 24 průběh pohřbu britské královny vedoucí protokolu Ústavního soudu a expert na britskou monarchii Pavel Dvořák. Od nového krále Karla III., který bude korunován až za několik měsíců, podle něj můžeme očekávat, že bude konstitučním panovníkem tak, jak byli jeho předchůdci.
Velká Británie má za sebou první státní pohřeb od roku 1965, kdy zemřel bývalý premiér Velké Británie Winston Churchill. I proto se podle experta na britskou monarchii Pavla Dvořáka nedá říct, zda na pohřbu královny Alžběty II. bylo něco překvapivého.
Protokol je pečlivý, pohřeb byl připravený
„Je to poměrně hodně dlouho. Tím, že byl pohřeb královny Alžběty II. státní, se lišil od jiných pohřbů významných osobností jako třeba královny matky nebo Margaret Thatcherové, protože to byly pohřby ceremoniální. Toto byl skutečně pohřeb státní, první od roku 1965, od Winstona Churchilla,“ popsal pro deník FORUM 24 Pavel Dvořák.
Pohřeb byl podle něj dlouho připravován, protože alternativa, že se tohle může stát, byla na stole. „Královský protokol je velmi pečlivý, tak samozřejmě byla ceremonie připravená a protokol byl připraven na to, až ta situace nastane. Proto nelze říci, že by tam bylo něco překvapivého, protože to šlo podle plánu,“ vysvětlil vedoucí protokolu Ústavního soudu.
I tak ho ale něco na průběhu pohřbu královny Alžběty II., která ve Velké Británii vládla od roku 1952, překvapilo. „Oproti minulým pohřbům obvykle platilo, že za rakví kráčeli mužští příbuzní panovníka. Tentokrát do toho ale byla aktivně zapojena princezna Anna,“ řekl Dvořák deníku FORUM 24.
„Hrála velice významnou úlohu nejen v životě královny, ale vůbec hraje důležitou úlohu v královské rodině. Je nejvíce zapojená do veřejných akcí ze všech členů královské rodiny. Tímto se ale podtrhl vztah k její matce a výjimečnost toho vztahu. Proto byla ve vojenské uniformě a kráčela za rakví, když ji převáželi z Westminsterského paláce do opatství, tak i z opatství k Hyde Parku,“ doplnil.
Myslel bych si, že americký prezident bude sedět blíž
Českou republiku na pohřbu královny Alžběty II. zastupoval premiér Petr Fiala (ODS) se svojí manželkou. Ve Westminsterském opatství, kde se konal první z ceremoniálů, kterému přihlíželo přes 500 státníků, měl místo hned za americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho manželkou Jill.
„V prvních řadách, nejblíže k rakvi, seděli členové královské rodiny. Na prvním místě to byl král, potom seděli členové královské rodiny. Na protější straně seděli nejblíže rakvi členové evropských královských rodů, protože jsou příbuzní, samozřejmě v různé rodokmenové vzdálenosti, ale berou prim členové královských rodin. V první řadě seděla královna Dánska, korunní princ Dánska, král Švédska a královna. Za nimi byli španělští panovníci, oni měli přednost od ostatními státníky,“ vysvětlil zasedací pořádek v chrámu, kde se Alžběta II. v roce 1947 vdávala, v roce 1953 byla korunován a v pondělí tam proběhl i její pohřeb.
V nejbližších řadách řadách královnině rakvi, na které po celou dobu ležela královská standarta a byla na ní i britská imperiální koruna, seděli také ocenění nejvyššími britskými řády. „Nejvyšší je Podvazkový řád, ale i všichni ostatní měli protokolární přednost,“ popsal expert na britskou monarchii. Zajímavé podle něj také je, že před Bidenem seděl polský prezident Andrzej Duda. „Myslel bych si, že americký prezident bude sedět blíž, protože mají přece jenom speciální vztah.“
Podle protokolu mají podle Pavla Dvořáka přednost všichni reprezentanti zemí, kterých byla královna Alžběta II. královnou. „To znamená Kanada, Austrálie, Nový Zéland. V angličtině se tomu říká commonwealth realm a potom seděli reprezentanti commonwealthu, protože britská královna není hlavou všech jeho států. Je tam 54 států a jen 14 z nich jsou monarchie, kde stála královna včele. Potom seděli ti ostatní.“
Další zajímavostí je podle něj i to, že norský král, který je rodokmenově nejblíž panovnici, seděl dál než třeba švédský panovník, který královské rodině není tak blízko.
Jakým králem bude Karel III.?
Přesné datum korunovace nového krále Karla III. ještě není známé. Proběhnout by ale ceremoniál měl až za několik měsíců. „Očekávám, že bude konstitučním panovníkem tak, jak byli jeho předchůdci,“ okomentoval pro deník FORUM 24 možný směr vládnutí Karla III. Pavel Dvořák.
Role panovníka je podle něj ústavním systémem Británie poměrně pevně daná a nemá zase tak velkou manévrovací schopnost. „Nemyslím si, že by nějak výrazně proměnil roli panovníka, protože je časem testovaná a dána. Jeho pozice je trochu odosobněná. Panovník je v podstatě instituce. Nemá natolik velkou manévrovací možnost, aby zacházel do nějakých extrémů. Britský systém je s ohledem na toto docela dobře nastaven,“ uzavřel expert na britskou monarchii a vedoucí protokolu Ústavního soudu Pavel Dvořák.