Středozemní moře zaplavil prudce jedovatý druh ryb, který představuje nebezpečí také pro člověka. Perutýna žoldnéře, známého také pod jménem perutýn ďábelský, poprvé biologové v moři na jihu Evropy objevili už před osmi lety. Nová studie však naznačuje, že se rybě v místě dobře daří. Perutýn totiž nemá přirozeného nepřítele, velmi rychle se proto rozšiřuje.
Perutýn žoldnéř tak už ve Středozemním moři není hostem, ale trvalým obyvatelem, informoval portál Oceanographic Magazine. Do oblasti tento zvláštní druh ryb pronikl z Indického oceánu před Rudé moře a Suezský průplav.
Nejrychleji se šíří ve východní části Středozemního moře, poblíž Kypru. Ve srovnání s Indickým oceánem, odkud původně připlavaly, zde dorůstají větších rozměrů a vytvářejí větší skupiny.
Za vším je podle expertů změna klimatu. Středozemní moře totiž bylo v minulosti pro tento druh mořského živočicha příliš studené, dnes se však pro něj stalo ideálním prostředím.
Perutýn žoldnéř se živí především jinými rybami a korýši. Ti se jej ve Středozemním moři nebojí, protože na nového predátora nejsou zvyklí a nepovažují jej tak za hrozbu. „Je působivé sledovat, jak tento barevný a extrémně viditelný predátor dokáže zaskočit svou kořist bez toho, aby jej zpozorovala,“ popsal mořský biolog Alexander Kotrschal.
Na pozoru by se měli mít také lidé. Perutýn žoldnéř je totiž prudce jedovatý. Hrozbu představují zejména velké ploutve, které mají na svých okrajích bodce. Následná otrava jedem pak může u člověka skončit i smrtí.