Dnešní vydání Babišova deníku MF DNES vyzývá v komentáři Zuzany Kubátové vlastního majitele, aby vrátil dotaci 50 milionů korun čerpanou od Evropské unie na stavbu luxusního sídla Čapí hnízdo. Dotaci začal totiž včera oficiálně vyšetřovat Evropský úřad pro boj proti podvodům, známý pod zkratkou OLAF.
Ekonomická redaktorka MF DNES Zuzana Kubátová v komentáři na straně 11, nazvaném „Problém politika Babiše“, napsala:
„Andrej Babiš má jedinou možnost, jak si zachovat tvář. Přiznat chybu a padesát milionů získaných na Čapí hnízdo vrátit.
Jestli něco z podnikatelské minulosti Andreje Babiše ohrožuje jeho politickou kariéru, je to aféra kolem dotace pro Farmu Čapí hnízdo. A vůbec nezáleží na tom, zda probíhající policejní vyšetřování v Česku nebo prověrka evropského úřadu OLAF prokáží dotační podvod. Způsob, jakým Babišova firma získala v roce 2010 z regionálního operačního programu Střední Čechy 50 milionů korun na stavbu kongresového centra s hotelem a jízdárnou, je daleko za hranou elementární poctivosti.
Historie obchodu je jasná, mnohokrát popsaná, doložitelná z veřejných zdrojů. Dotaci na Čapí hnízdo Babiš získal prostřednictvím anonymní firmy, která se tvářila, že s Agrofertem nemá nic společného. Jen díky tomu si sáhla na peníze z balíku určeného výhradně menším a středním podnikatelům v cestovním ruchu.
Agrofert ani jeho dceřiná firma neskrývající příslušnost k obřímu holdingu by padesát milionů na přestavbu farmy nedostaly. Přinejmenším ne z téhož operačního programu a v rámci téže dotační výzvy.
Manažeři, kteří žádost o dotaci chystali, o tom nepochybně věděli. Jinak by nezastírali původně transparentní vlastnictví Čapího hnízda akciemi na majitele. A nepřejmenovávali narychlo, týden před podáním žádosti o peníze, někdejší ZZN Agro Pelhřimov na Farmu Čapí hnízdo. Souvislost s Agrofertem prostě neměla být vidět.
Babiš odráží výtky argumentem, že případ byl opakovaně kontrolován a nikdo u něj pochybení nenašel. Je docela dobře možné, že ke stejnému závěru dojde i policejní a bruselské šetření. Formálně totiž Farma Čapí hnízdo dotační podmínky patrně splnila. Pokud úředníci nebrali v úvahu faktické souvislosti, na které při bodování projektu asi neměli v dokumentaci patřičné kolonky. Dotaci lze možná čistě formálně obhájit. Nikoliv však logicky.
A v tom je zádrhel. Multimiliardář Babiš si vzal veřejné peníze určené na jiný účel a pro jiné adresáty. Marně se proto dnes zlobí, že případ otevírají jeho nepřátelé na politickou objednávku a že je kritika účelová.
Hluboce se mýlí. Tedy pokud to s politickou kariérou myslí vážně.
Byznysmen si může – podle nátury, žaludku a tloušťky hroší kůže – dovolit triky za lajnou férové hry. Chce-li vydělat miliardy, tak mu nic jiného nezbývá, jinak ho obehrají kolegové s lepším žaludkem a drsnější pokožkou. Byznys není dívčí škola, v něm boduje protřelost, bezohlednost, chamtivost. Politik ve službě veřejnosti však má hrát podle jiných not. Musí mu jít o prospěch celku a spravedlivé dělení veřejných statků. Dotační chytristika na vlastní účet je s tím naprosto neslučitelná. Babiš má jedinou šanci, jak si zachovat tvář: přiznat chybu – ať už vlastní, nebo své firmy. A těch 50 milionů vrátit. Případně je dát na podporu drobného podnikání v cestovním ruchu. Pokud to neudělá, může v politice přežít. Nebyl by jediný český politik s máslem na hlavě, jediný podnikatel s dotací získanou nečestně. Ale za těch 50 milionů prodá vlastní důstojnost.“
Potud komentář redaktorky MF DNES Zuzany Kubátové. Uvádíme jej v plném znění, protože ho vnímáme jako zásadní událost.
Andrej Babiš neodpověděl na dotazy vlastního listu
Na straně 2 přináší dnešní MF DNES také rozsáhlou zprávu Čapí stíny s podtitulkem Detektivové z Bruselu vyšetřují dotaci na Čapí hnízdo. Úředníci, kteří ji vyřizovali, dnes pracují na ministerstvu ovládaném ANO. Zpráva uvádí detailní okolnosti případu a přináší informace o rozhodujících osobách, které přidělení dotace napomohly.
Zpráva také obsahuje starší i současné vyjádření Andreje Babiše, z něhož plyne, že vědomě lhal a dnes stále ještě mlží:
„Babiš už před několika lety řekl časopisu Respekt, že s Čapím hnízdem neměl nic společného a že firmu tehdy vlastnili ,nějací advokáti‛. Přiznal však, že půjčil Farmě Čapí hnízdo na stavbu areálu přes 400 milionů. Dnes farmu podle obchodního rejstříku vlastní společnosti Andreje Babiše. ,Nebudu se k tomu vyjadřovat. Celé je to politická objednávka a všechna vyšetřování jsou zahajována na základě anonymů…,‛“ řekl MF DNES Babiš a na další dotazy neodpověděl.
Dosud bylo ticho. Nyní již nešlo případ ututlat
O zřejmém Babišově dotačním podvodu MF DNES dosud neinformovala, a to přesto, že případ je již znám po mnoho měsíců. Dosud však o něm informovala téměř výlučně jen nezávislá média, která vznikla po převzetí tuzemských médií nejbohatšími českými oligarchy. O případu téměř neinformovala ani veřejnoprávní média. Česká televize přinesla včera jen krátkou zprávu o tom, že OLAF případ vyšetřuje.
K případu přineseme komentář Jiřího Sezemského a věnujeme se mu v editoriálu šéfredaktora Svobodného fóra Pavla Šafra ZDE