Po krachu Bohemia Energy měl z vlády letět ministr Havlíček, zvaný SuperKája, a zřejmě i ředitelé ČOI a Energetického regulačního úřadu. Ale to by nám tu nesměl vládnout Andrej Babiš. Vláda to vyřešila po svém a odškodnit či finančně pomoci se zálohami klientům plánuje z naší společné kasy. Ale tady se ptejme, proč?
Samozřejmě, jednomu je těch rodin líto, že před Vánoci na ně padají nesmyslně vysoké zálohy za elektřinu či plyn u nových dodavatelů. Ale zase na druhou stranu, nikdo jim nedržel pistoli u hlavy, že musí podepsat smlouvu právě s Bohemia Energy. Život není jako v pohádce, kdy naivní Karkulku a prakticky slepou babičku zachrání z břicha vlka myslivec. Pokud si někdo sjednal dodávky elektřiny za nápadně výhodných podmínek, měl se ptát a zjišťovat si, jak se to tak asi může stát a jak to může fungovat?
Stát tady máme od toho, aby pomohl někomu, kdo se ne vlastní vinou dostal do existenčních potíží. Ať už jsou to nemocní, postižení, na pracovním trhu přestárlí. A stát máme taky proto, aby hlídal trh.
„Podle zákona o ochraně spotřebitele jsou oni (rozuměj firmy okolo BE) povinni tu službu charakterizovat. Včetně rizika, které je s tou službou spojené. A tady žádná taková informace nebyla. Kdyby tam byla informace, že obchodují na spotovém trhu, tak předpokládám, že žádný soudný zákazník, tedy kromě milovníka rizika, by si takovou službu nekoupil,“ uvedl k tomu v ČT Petr Šmelhaus z právního oddělení dTestu bezprostředně po ukončení činnosti BE a jejich dceřinek.
Je pravda, že například televizní reklama Bohemia Energy „Nic na vás nehrajeme!“ byla v přímém významovém rozporu s operacemi firmy na komoditním trhu. Právě i kvůli tomu si po nastudování případu v dTestu myslí, že došlo k trestnému činu. „Trestní zákoník tady hovoří jasně, že ten, kdo ke škodě třetích osob uvede na trh zboží či služby a zatají u nich podstatné vady, což je v tomto případě ona rizikovost, bude za to trestně odpovědný,“ říká k tomu mluvčí dTestu Jaroslav Švehla. A podivuje se, že se tím státní zástupci nebo policie zatím nezabývají.
My všichni bychom se ale měli ptát vlády, zda jako stát plní svou roli hlídače, aby všichni na trhu dodržovali zákony? Zvlášť, když si k tomu platíme drahé aparáty v podobě regulačních úřadů? A zda by šlo nějak zařídit, aby nehasila jako vždy požár až v momentě, kdy hoří celá chalupa.