![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/557258/339843637_226034960013658_1272130384783589030_n-100x100-c.png)
Personální změny na Městském státním zastupitelství v Praze nekončí. Po rezignaci městské státní zástupkyně Jany Hercegové a jejích dvou náměstkyň odcházejí další lidé. Tyto náhlé odchody vyvolávají palčivé otázky. Proč k takto zásadním změnám ve vedení pražských žalobců dochází právě dnes? Jsou oficiálně uváděné důvody pravdivé?
[ctete]44911[/ctete]
Porušení zákona nebylo prokázáno
Zpráva o rezignaci Jany Hercegové, její náměstkyně pro trestní řízení Ivony Horské a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dity Havlínové, zapůsobila jako blesk z čistého nebe. Vzápětí rezignovaly vedoucí oddělení obecné a ekonomické kriminality Jana Kadeřábková a Helena Čapková.
Ačkoli vztahy mezi pražským městským státním zastupitelstvím, Nejvyšším státním zastupitelstvím a Vrchním státním zastupitelstvím v Praze nebyly vřelé, Janě Hercegové nebylo nikdy prokázáno porušení zákona. Přestože byla částí médií osočována z maření vyšetřování některých kauz v minulosti, nikdy na ni nebyla podána kárná žaloba. Pro takový krok by musela mít vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pádné důvody, které se však přes rozporuplnou mediální pověst Hercegové v průběhu několika posledních let nenašly.
V kauze Opencard pražští žalobci nechybovali
V nedávné době vyvolal pochybnosti přístup pražských žalobců v kauze Opencard. Advokátka Hana Marvanová se spolu s Nadačním fondem proti korupci Karla Janečka obrátili na Lenku Bradáčovou kvůli tomu, že policie za projekt elektronické karty stíhá jen úředníky, z nichž jeden na jeho podezřelé okolnosti upozornil, a nikoli jejich nadřízené či další lidi, u kterých panuje podezření z trestné činnosti.
V lednu 2013 však Bradáčová po prověrce oznámila, že dohledový státní zástupce neobjevil v dosavadním postupu městského státního zastupitelství chyby. Podle ní byl „dohled zaměřen na to, zda byla kauza řešena v celém rozsahu a zda neměla být dozorována vrchním státním zastupitelstvím.“
Mimochodem v této souvislosti působí bizarně, že byla obžalována celá bývalá rada pražského magistrátu za to, že hlasovala o prodloužení smluv se servisní firmou provozující Opencard. Zatímco policie pochybení dalších lidí při zavedení karty neshledala, v případě pražské rady vyvinul protimafiánský útvar Roberta Šlachty mimořádnou aktivitu, aby celou záležitost dostal až k soudu.
Pokud pražské vrchní státní zastupitelství v poslední době nenašlo pádné důvody, proč by měla být Jana Hercegová odvolána, působí dnes její rezignace a odchod dalších jejích lidí podivně.
Průvan v Praze
Hercegová, kterou do funkce před devíti lety jmenoval Jiří Pospíšil, ke své rezignaci uvedla, že podle jejího názoru nastala doba, „kdy by vždy mělo dojít k obměně v obsazení funkce krajského státního zástupce tak, aby nedošlo ke stagnaci v činnosti takového státního zastupitelství.“
Její odchod uvítali jak Lenka Bradáčová, tak ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Velké haló vyvolal především v Babišově tisku, který dopodrobna rozebíral její údajné, ale dosud neprokázané prohřešky z minulosti.
Lidové noviny jásají nad „průvanem v Praze“, který by prý mohl oživit vyšetřování některých starších kauz. Odvádějí pozornost do minulosti a nijak se nezabývají působením městského státního zastupitelství v současné době. Spekulují o tom, že si Lenka Bradáčová na post městského státního zástupce dosadí svého loajálního člověka, a ministr spravedlnosti Pelikán jej bez problémů posvětí.
Dvojí metr vrchního státního zastupitelství
Server Česká justice ovšem přišel s hodnověrnými informacemi zevnitř justiční soustavy, že poslední kapkou, která vedla k rezignaci Jany Hercegové, se staly tlaky na vyšetřování podezření z podvodu při čerpání evropských dotací pro farmu Čapí hnízdo Andreje Babiše. Lenka Bradáčová tento případ, který byl původně adresován jí, předala právě pražským žalobcům. Údajně z toho důvodu, že potenciální škoda 50 milionů korun je příliš nízká a nespadá do kompetence vrchního státního zastupitelství, které se má zabývat škodami nad 150 milionů korun.
O tom, že tento argument neplatí vždy, svědčí vyšetřování jiné kauzy Oleo Chemical, která je momentálně u soudu, a kde je za dozoru pražského vrchního státního zastupitelství vyčíslena škoda 20 milionů korun. Případ je zajímavý i z toho důvodu, že o firmu Oleo Chemical, vyrábějící biopaliva druhé generace, před několika lety neúspěšně projevil eminentní zájem Andrej Babiš.
Ostražitost k vyšetřování Čapího hnízda bude na místě
Pokud by se prokázaly tlaky na vyšetřování Čapího hnízda, byl by to velmi nebezpečný signál nabourávající mediální idylu o „nových poměrech“, jdoucích proti nezákonnostem stylem padni komu padni. S výjimkou současné vrchnosti. Podle hodnověrných zpráv chtěla Bradáčová dostat vyšetřování případu pod kontrolu, což by s Hercegovou, se kterou byla na kordy, nebylo možné.
Česká justice uvádí, že jedním z důvodů nespokojenosti vrchní státní zástupkyně mělo být to, že vyšetřování provádí „obyčejná“ hospodářská kriminálka a nikoliv speciální policejní složka. Měl to snad být signál, aby vyšetřování převzal již proslulý Útvar pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty, s jeho nedávno propíchnutými vazbami na Andreje Babiše, a jehož blízcí podřízení jsou vyšetřováni kvůli korupčnímu jednání?
Teprve čas ukáže, jestli to s oním „průvanem v Praze“, avizovaným Babišovým stranickým tiskem, není přesně obráceně. Zda nenastane totéž, za co bylo městské státní zastupitelství v Praze v médiích kritizováno za éry Jany Hercegové. Zda nebude docházet k vyšetřování předem vybraných kauz, zatímco jiné se budou účelově tlumit.
A veřejnost by měla být zejména ostražitá, jak se nadále bude vyvíjet vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Podezřelých okolností se v ní objevuje víc než dost. A existuje dost dobrých důvodů, aby se zrovna tato kauza zametla pod koberec.
[ctete]43029[/ctete]