Polovina nezávislých prodejen si stěžuje na podmínky podnikání. Mezi hlavní potenciální důvody pro uzavření prodejny uvedli obchodníci nejčastěji konkurenci velkých řetězců a zavedení EET. Ukázal to průzkum společnosti Nielsen mezi nezávislými prodejnami v regionech, kde malých obchodů nejvíc ubývá.
„Bohužel díky vysidlování některých venkovských oblastí a různým druhům regulatorních opatření, ale i zvyšováním minimální mzdy se ocitají maloobchodní prodejny na venkově na hranici rentability a dochází k jejich masivnímu úbytku,“ uvedl viceprezident Svazu obchodu Michal Ševera.
Ohledně EET téměř polovina prodejen vyjádřila zejména obavy ze zvýšení nákladů, majitelé očekávali technické problémy v běžném denním provozu. Velkým problémem však jsou také až likvidační pokuty. Za neodeslání údajů třeba i jen o jediné tržbě (či spropitném) nebo odeslání chybného údaje na „Babišovu“ centrálu hrozí i sebemenšímu živnostníkovi až půlmilionová pokuta, zároveň však hrozí ještě další až půlmilionová pokuta za nevydání nového typu účtenky (kterou přitom nelze vydat bez odeslání údajů na „Babišovu“ centrálu). Tyto pokuty podnikatelům hrozí i za pochybení jejich zaměstnanců.
Kromě EET jsou obchody (plátci DPH) zatíženy také kontrolními hlášeními a vysokými pokutami za jejich pozdní dodání (včetně pozdního pouhého potvrzení správnosti údajů), byť nově může finanční úřad podle svého uvážení některé pokuty odpustit.
Pokles počtu prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v ČR dále pokračuje. Obchodů s plochou menší než 400 m2 v loňském roce ubylo meziročně o 1,5 procenta na 13 437, přičemž mizí hlavně ty nejmenší.
„Jsme svědky zániku stovek venkovských prodejen v přímém přenosu. Podpora je nezbytná, chceme-li udržet život na venkově,“ řekl dnes předseda Asociace českého tradičního obchodu Zdeněk Juračka. Proto asociace navrhuje soubor opatření přímé i nepřímé podpory, který by pomohl zachovat obchodní obslužnost na venkově, zejména pak v obcích do tisíce obyvatel.
Opatření vlády (ČSSD, ANO, KDU-ČSL) tak zřejmě povedou k přesouvání skladů do vesnic a služeb do měst.