Americká agentura Gallup prováděla průzkum v létě 2015, v době, kdy eskalovala krize na Ukrajině. Z něj vyplývá, že zatímco obyvatelé východoevropských států EU vnímají jako největší hrozbu Rusko, v nečlenských státech vzbuzuje pocit ohrožení především USA.
Ruska se nejvíc bojí nepřekvapivě v Polsku, za největší hrozbu tam Rusy považuje až 69% obyvatel. Následuje Estonsko (58%), Rumunsko (57%), Litva (46%) a Lotyšsko (42%). S velkým odstupem pak Slováci (17%), Češi (15%) a Maďaři (14%).
Z bývalých svazových republik Sovětského svazu vnímají Rusko jako největší hrozbu Ukrajinci (52%) a Gruzínci (48%), země mající za sebou vleklé územní spory s východním gigantem, naopak v Bělorusku, Kazachstánu a Kyrgyzstánu vnímají jako hrozbu USA. Rusové za největší nebezpečí považují přirozeně USA (64%), zbytek ruských respondentů se pravděpodobně nebojí ničeho.
Protiamerické nálady jsou stále silné v Srbsku (24%), naopak Srbové si mohou mnout ruce, protože se jich nadále obávají v Kosově, Albánii i Bosně a Hercegovině, kde se dělí o první příčku nepopularity s USA.
Lokální nelásky, jak by řekl Václav Klaus, panují mezi Arménií a Ázerbajdžánem. Ázerbajdžánu se bojí až 64% Arménců, Makedonci se bojí Řeků a obyvatelé Montenegra Albánie. Rusko i USA skončily v těchto zemích s velkým odstupem na druhém místě. A pak, že globální velikáni…
Jen v jedné zemi dosahuje Angela Merkelová takové popularity jako Putin v Pobaltí. V Řecku se nejvíce bojí Německa (39%).