V Česku se v pondělí otevře první komplexní centrum pro oběti sexuálního násilí PORT na pražském Břevnově. Poskytne široké spektrum podpůrných služeb pod jednou střechou. Podobná centra a mezioborová spolupráce v Česku dlouhodobě chybí, v minulosti už na to upozorňovala řada odborníků.
„V reakci na kritické mezery v systému pomoci a nedostatečnou péči o oběti sexuálního násilí nyní přicházíme s tímto průkopnickým centrem, které poskytne služby obětem sexuálního násilí i sexuálního obtěžování, a to jak ty zaměřené na jejich aktuální, tak i dlouhodobé potřeby. Cílem PORTu je zvýšit kvalitu péče o oběti, snížit riziko retraumatizace a poskytnout obětem násilí vhodnou podporu pro proces uzdravování a vyrovnání se s prožitým traumatem. Tím se také snaží přispět k širšímu cíli, kterým je zlepšení společenského porozumění a podpory obětí a přeživších sexuálního násilí,“ oznámila v tiskové zprávě organizace proFem.
S nějakou formou sexuálního násilí nebo obtěžování se podle dat setká každá druhá Češka. Nejnovější výzkum organizace ukazuje, že se znásilněním má zkušenost dokonce 20 procent českých žen. „Z naší dlouhodobé praxe však víme, že mnoha obětem stojí v cestě za řešením jejich situace a zlepšením psychického stavu systémové překážky, stigma a hluboký nedostatek specializované podpory. Stávající služby jsou roztříštěné a odborníci, kteří je poskytují, mají často velmi nízké povědomí o sexuálním násilí a jeho dopadech. To pak vede k opětovné traumatizaci obětí a další újmě,“ uvedla Jitka Poláková, ředitelka proFem.
Lidé, kteří zažili sexuální násilí, se potýkají s dlouhodobými následky traumatu, které ovlivňují jejich psychiku, emoce a fyzické zdraví. Přesto se od nich očekává, že se zotaví v systému, který toto nebere na vědomí a neřeší jejich individuální potřeby a situaci. „Komplexní centrum PORT je řešením: nabízí strukturovanou a specializovanou podporu, široké spektrum služeb vycházejících z našich dlouhodobých zkušeností z přímé práce s oběťmi, odborných zdrojů i inspirace ze zahraničí a také spolupráci s dalšími institucemi a aktéry v systému pomoci (nemocnice, policie),“ doplnila Poláková.
Zásadním principem služeb v centru je citlivý přístup k obětem, respektování jejich individuálních potřeb a tempa. Dostupná bude krizová pomoc zaměřená na „tady a teď“ a zlepšení aktuálního prožívání ve chvíli, kdy se klientka cítí zahlcena emocemi, neví, jak dál, nebo není schopna vykonávat běžné činnosti.
Dále mohou klienti využít sociálního poradenství, krizového pokoje až na sedm nocí, právního poradenství a zastupování. Centrum nabídne i individuální a skupinovou psychoterapii. Důležitou součástí je i výslechová místnost, která umožňuje realizovat policejní výslech oběti v bezpečném zázemí.
„Otevření komplexního centra PORT je ovšem teprve začátek a my v proFem pevně věříme, že se nám bude za podpory partnerů, donorů i spřízněných organizací a institucí dařit služby dlouhodobě udržovat a rozšiřovat dle potřeb klientek, a tím plnit společný závazek boje proti sexuálnímu násilí. A PORT bude tak inspirací a zdrojem know-how pro vznik dalších obdobných center napříč Českou republikou,“ dodává Jitka Poláková, ředitelka proFem.
„Z otevření centra PORT mám velkou radost a děkuji ředitelce Jitce Polákové a celému týmu proFem, že tento náročný úkol dotáhl úspěšně do konce. Obětí sexuálního násilí u nás v posledních letech přibývá. V loňském roce bylo policii nahlášeno přes 900 případů znásilnění, dosud nejvíce v historii. Dostupnost těchto specializovaných služeb je zcela klíčová pro včasnou a odbornou pomoc všem obětem. Přeji si, aby podobná centra postupně vznikala v každém regionu. Bez silného politického závazku to ale nebude možné. Také proto potřebujeme ratifikovat Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, která závazek zřizovat podobná centra pro oběti obsahuje,“ uvedla na sociální síti X vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Právě Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí, takzvanou Istanbulskou úmluvu, bude příští středu projednávat senát. Téma dlouhodobě rozděluje českou společnost a kritici trvají na tom, že problematiku lze řešit českým právem. Zastánci úmluvy ale poukazují na to, že bez ní není dostatečná vůle ke změnám.
V Česku je velkým problémem chybějící mezioborová spolupráce u sexuálního a domácího násilí. Nefunguje dokonce ani u násilí na dětech, a to přesto, že 22 procent dětí v Česku je oběťmi domácího násilí. Za posledních osm let zemřelo v rodinách na následky násilí 44 dětí, 799 jich mělo trvalé zdravotní následky a přes 15 tisíc potřebovalo péči psychologa.
V Česku existuje jediné advokační centrum pro děti, které provozuje centrum Locika. Zařízení nabízí na jednom místě prostory pro výslech, vyšetření či terapii. Na pomoci spolupracují různí profesionálové, především sociální pracovníci, lékaři, policisté, psychologové, státní zástupci či terapeuti, kteří případ dětské oběti řeší.