Německo zřizuje své první očkovací centrum proti koronaviru ve veletržní hale v Ulmu, provoz má spustit 15. prosince podle přesně stanoveného postupu. České ministerstvo zdravotnictví o existenci vakcíny podle informací na svém webu ani neví, natož, aby uvedlo termín jejího dodání pro české zájemce.
Postup očkování v prvním speciálně zařízeném středisku v Německu má probíhat v přesně stanovených fázích v jednotlivých modulech tohoto centra. V prvním z modulů zřízenci ověří pozvánku k očkování a zájemce zaregistrují. Pozvánku ale zdaleka nedostane každý. O tom, kdo se může nechat očkovat mezi prvními, rozhodují podle jasných pravidel odborná i etická hlediska. Pořadí určí klíč, který vypracovala Německá akademie přírodních věd Leopoldina, stálá očkovací komise Ústavu Roberta Kocha a Německá etická rada.
Ve druhém modulu očkovacího centra dostanou zájemci obecné informace o vakcíně. Zhruba 15-minutové video popisuje, jak očkování probíhá, uvádí podrobnosti k jeho opodstatnění, i to, jaké jsou jeho možné vedlejší účinky. Pojednává také o jiných vakcínách. Po zhlédnutí tohoto videa má zájemce o očkování ještě možnost o věci diskutovat s lékařem.
„Když nechcete být očkovaní, můžete zas odejít,“ dodal pro televizi RTL k této fázi před vakcinací Prof. Dr. Bernd Kühlmuß z německého Červeného kříže, který předmětné centrum koncipoval. „Nikdo nebude očkovaný proti jeho vůli! Je to každého svobodné rozhodnutí,“ zdůraznil.
Ve třetím modulu už člověku dají kýženou injekci do vrchní části paže. Vakcína firem Pfizer a Biontech, s níž nyní v Německu počítají, vyžaduje setrvat po aplikaci ještě půl hodiny v klidu na místě. Od toho je poslední modul, kde očkované čekající v malých skupinách ještě kontroluje lékařský personál.
Zařízení ve své původně plánované podobě zvládne očkovat 120 zájemců za hodinu a celkem 1 680 lidí denně. V další fázi je bude možné ještě rozšířit do sousední haly a jeho kapacitu zdvojnásobit.
Předmětné první očkovací centrum proti koronaviru v Ulmu má začít provoz 15. prosince a o měsíc později pak mají začít fungovat i první krajská očkovací centra. Vakcínu by za běžných okolností podle Kühlmuße aplikovali praktičtí lékaři, ti ale nemají možnost přípravky skladovat při předepsané teplotě – 70 stupňů Celsia, a ani nemají prostory, kde by očkovaní lidé půl hodiny poté bezpečně setrvávali.
Česko má stejně jako Německo stanovené pořadí očkování. Dokument Národní strategie očkování nicméně od září, kdy vznikl, poněkud zastaral, neboť tam předestřené možnosti, jak očkování logisticky zajistit, nepočítají s náročnými požadavky na skladování nejdříve očekávané vakcíny (té od firem Pfizer a Biontech), takže mezi možnostmi zmiňuje i praktické lékaře.
Chatbot na informačním portálu ministerstva zdravotnictví na tom není o mnoho lépe. „V současné době není k dispozici vakcína, která by chránila proti tomuto onemocnění,“ odpovídá na dotaz po očkovací látce s tím, že studie trvají několik měsíců. Informace o vrcholícím procesu schvalování prvního preparátu nebere v potaz. A výhled, kdy se v Česku objeví první dodávka vakcíny, nenabízí, ani nemůže. Nejbližší dodávky budou směřovat do zemí, jako je Německo nebo Velká Británie, které uzavřely se správně zvolenou farmaceutickou společností smlouvu o dodávce vakcíny už v létě. Součástí dohody byla samozřejmě podmínka, že už tehdy testovaný přípravek bude oficiálně schválen. Česko k těmto zemím nepatří.