První tři německé samohybné protiletadlové systémy Gepard již dorazily na Ukrajinu. Uvedl to ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov. Kromě toho se na Ukrajině již nachází i větší zásilka polských tanků PT-91 Twardy.
„Dnes oficiálně přijely první tři Gepardy. Jedná se o protiletadlové raketové systémy, do kterých jsme obdrželi desítky tisíc nábojů. Brzy očekáváme, že jich bude patnáct. Zmíněná první trojice je již k dispozici ukrajinským ozbrojeným silám,“ prohlásil Oleksij Reznikov.
Zásobování municí pro Gepard bylo již dříve považováno za problém, protože k dispozici bylo pouze necelých 60 tisíc 35mm nábojů, ale tento problém se podařilo vyřešit díky nabídce norské vlády.
Protiletadlový systém Gepard je umístěn na pásovém podvozku a tvoří jej dvojice kanonů Oerlikon ráže 35 mm. Je vybaven radiolokátory, které dokážou sledovat zachycený cíl, aniž by přestaly pátrat po dalších. Kanony dokážou pálit rychlostí 550 ran za minutu, což jim při zásobě 680 střel pro obě hlavně vydrží na nepřetržitou palbu po dobu 37 sekund. Geparda lze kromě letadel či vrtulníků použít i v boji proti pozemním cílům.
Kromě prvních Gepardů dorazily na Ukrajinu i první polské tanky PT-91 Twardy, ovšem počet těchto obrněnců zůstává zatím neupřesněn. Mluvčí polské agentury pro vyzbrojování Krzystof Platek jen uvedl, že jde o značný počet, a následně šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak oznámil, že stroje jsou již na Ukrajině.
Polish PT-91 Twardy MBTs are in Ukraine. A friend in need is a friend indeed. Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom. pic.twitter.com/CatWwQSa8b
— Andriy Yermak (@AndriyYermak) July 25, 2022
Tanky PT-91 Twardy jsou v Polsku vyrobené značně modernizované stroje původní sovětské konstrukce T-72. V porovnání se svým sovětským předchůdcem mají nový systém řízení palby, reaktivní pancéřovou ochranu, novou převodovku a výkonnější motor a také zcela jiný automatický systém nabíjení děla.