Na lokální trati v Českém středohoří příští rok vyjede první motorový vlak řízený počítačem v České republice. Strojvedoucí bude v soupravě sedět jen kvůli dodržení předpisů, později vůbec. Majitel a provozovatel trati, společnost AŽD, plánuje doplnit ještě samořiditelný Robobus pro deset lidí, který by lidi na nádraží dovezl. Přivolali by si ho pomocí sms. Není to fikce. Vlak už dorazil do České republiky, společnost ho nyní přestavuje. O novince informoval web zdopravy.cz.

Podle ředitele společnosti Zdeňka Chrdleho vyjede první samořiditelný vlak v roce 2020 na Švestkové dráze, která spojuje Lovosice a Most. Oblíbené turistické trati hrozilo zrušení, dokud ji nekoupila společnost AŽD. Ta ji modernizovala a využívá ji k testování zabezpečovacích zařízení vlastní výroby. Od letošního roku zde bude zajišťovat pravidelnou železniční dopravu na místo víkendové turistické jako dosud.

Foto: AŽD
Turisticky atraktivní Švestková dráha na severu Čech. V příštím roce se na této trati budou potkávat parní lokomotivy a počítačem řízený osobní vlak.

Na trati jsou dosud v provozu klasické motorové vlaky, příležitostně zde cestující přepravují parní historické soupravy. Samořiditelné vlaky nyní testuje několik zemí, například Japonsko, samořiditelná souprava jezdí zkušebně také mezi Německem a Nizozemskem, nákladní samořiditelné vlaky jsou už několik měsíců v provozu v Austrálii.

Podle AŽD by měly být autonomní vlaky schopny jezdit podle grafikonu dopravy, který zaznamenává pohyb dopravních spojů po jednotlivých trasách. Soupravy by se tak měly samy řídit, upravovat svou rychlost a řídit se podle předem nadefinované trasy.

Předpisy České republiky dosud neumožňují provoz plně autonomních vlaků. I když budou samořiditelné vlaky úspěšně uvedeny do provozu, strojvedoucí na tradičním místě musí zůstat kvůli předpisům a možnosti případně zasáhnout, kdyby technika selhala.

 

Revue Forum Banner
Michal Závada
Michal Závada
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora