Ukrajinský generál Zalužnyj byl v Praze několikrát před invazí a čtyři dny po začátku ruské plnohodnotné války už na Ukrajinu mířil první český raketomet. Brzy měly následovat tanky, obrněné transportéry a další zbraně. Češi tak nepřímo přesvědčili západní země, že vojenská podpora Ukrajiny je možná, popsal český zmocněnec pro poválečnou obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný v rozhovoru, který převzala ukrajinská média.
Velitel ukrajinských vojsk Valerij Zalužnyj před začátkem plnohodnotné ruské invaze navštívil Prahu. Vládní zmocněnec pro poválečnou obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný dříve působil na ministerstvu obrany a byl u toho, když se jednalo o poskytnutí pomoci. České zbraně tak mimo jiné pomáhaly bránit Kyjev v časech nejvyšší nouze, kdy ještě nebylo jasné, zda napadená země nezůstane osamocena. Kopečný to popsal v obsáhlém rozhovoru pro rádio Svoboda, který následně převzala ukrajinská média.
Plán na dodání zbraní Ukrajině se podle něj v té době projednával a zajišťoval už měsíce. Zatímco Západ v té době připravoval napadenou zemi spíše na vedení partyzánské války, v Česku už bylo dávno jasné, že bez dodávek těžké vojenské techniky se Ukrajina neobejde. Právě díky tomu dorazily první české stroje na Ukrajinu tak krátce po zahájení plnohodnotného konfliktu.
Na myšlenku vojenské podpory Ukrajiny prý přišli už v roce 2015, kdy ruská propaganda zveřejnila v té době naprosto nepravdivý článek, že Češi budou dodávat Ukrajině vícečetné raketové systémy, houfnice a tanky. Právě tehdy vznikla iniciativa to skutečně udělat a české ministerstvo obrany postupně začalo jednat se svým ukrajinským protějškem. Do Prahy pak opakovaně přijel také nynější velitel ukrajinské armády Zalužnyj, aby upřesnil, o jaké zbraně mají Ukrajinci zájem. V únoru 2022 se pak ukázalo, že obavy z invaze se staly skutečností a české dodávky jsou více než potřebné.
Většina zemí podle Kopečného v prvních dnech tvrdila, že není možné Ukrajině dodat žádné zbraně, protože Rusové budou podobné konvoje bombardovat. „Nejlepším příkladem bylo ukázat jim, že vyjedou z naší továrny a čtvrtý den se už používají proti okupantům, proti agresorům,“ popsal Kopečný, který doplnil, že pomoc financovala česká vláda a také sbírka pod patronací tehdejšího ukrajinského velvyslance Jevhena Perebyjnise.
Kopečný popsal první hektické měsíce války, během nichž Česko dodalo na Ukrajinu mnoho tanků, transportérů a houfnic, ale i útočné pušky nebo neprůstřelné vesty. Říká, že všechny motivovalo, když z dodaných záběrů viděli, že díky jejich úsilí české zbraně osvobozují Černobyl, Irpiň nebo Hostomel.
Český úředník nyní působí v roli vládního zmocněnce pro poválečnou obnovu Ukrajiny. Říká ale, že v podmínkách války s Ruskem se Češi zatím především snaží podpořit ukrajinské válečné úsilí. Bez vítězství Ukrajiny totiž nebude co obnovovat.