Lidé se obávají, že se blíží druhá vlna koronaviru a mohla by zase přijít drastická opatření. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislava Duška jsme na tom ale jinak, než tomu bylo na jaře. Podle něj lépe.
V rozhovoru pro Radiožurnál Dušek říká, že nyní se případy nakažených objevují především u zdravých lidí, kteří mají průběh bez příznaků. Vyšší čísla se dají očekávat na podzim.
Rozdíly oproti dubnu vidí Ladislav Dušek v tom, že „velmi přesně známe ohniska nákazy a jejich původ. Nečelíme plošnému šíření nemoci. Ve většině okresů je teď riziko minimální nebo nulové, to tehdy tak nebylo.“ Další rozdíl: Naprostá většina nově diagnostikovaných jsou zdraví lidé, kteří mají bezpříznakový nebo velmi mírný průběh onemocnění, takže se de facto neléčí. Pozorujeme příjmy do nemocnic v jednotkách. Včera přibyly tři a ani jeden (nemocný) nebyl v těžkém stavu. Na stole není určitě ani zahlcení hospitalizační sítě, v březnu a na začátku dubna do nemocnic proudily větší počty pacientů, a to v těžkém stavu, a vzrůstala mortalita.“
Často používaný pojem „vlna“ se mu moc nelíbí: „Pojmy jako druhá nebo třetí vlna nemám moc rád, protože nemoc nezmizela ani u nás, ani z Evropy. V podstatě jsme první vlnu moc nezažili, protože nouzová opatření zabránila drastickému šíření. Virus tady zůstal a dál prochází populací.“
Že máme více informací, říká na iDnes.cz i Pavel Plevka, vedoucí výzkumné skupiny strukturní virologie v CEITEC při Masarykově univerzitě v Brně. „Jednak už máme dva klinicky ověřené léky, tedy remdesivir a dexametazon, které do nějaké míry pomáhají. Zároveň se lékaři naučili mnohem lépe o infikované pacienty starat… Dalším aspektem je počet identifikovaných infikovaných. Je docela dobře možné, že teď máme mnohem lepší detekci lidí, kteří jsou infikovaní. Na začátku epidemie náš zdravotní systém nebyl schopen identifikovat tak velké procento všech nemocných. Tohle může vysvětlovat i fakt, proč teď vidíme tak málo hospitalizovaných lidí, což je samozřejmě skvělé.“
Počet hospitalizovaných podle něj zatím varovný není: „Pokud je lidem natolik špatně, že vyhledávají lékařskou pomoc a je třeba je umístit do nemocnice, tak nemocné nepřehlédneme. A právě na počtu hospitalizovaných lidí je vidět, že nevstupujeme do druhé vlny epidemie, protože nemáme žádný výrazný nárůst.“ Teď je situace pod kontrolou, mohla by se ale zhoršit na podzim nebo o něco dříve. Uzavřeným místům je lepší se vyhýbat nebo tam nosit roušku.
Roman Prymula pro ČT řekl: „Je vysoce pravděpodobné, že nějaká druhá vlna bude. Když vidím situace v jednotlivých zemích, tak ten virus nemizí. V Izraeli už bohužel k takové vlně došlo. Znamená to, že musíme být obezřetní. V Izraeli to byla otázka deseti dnů.“
Co bude a kdy, si zatím nikdo netroufne odhadnout, protože odborníci průběžně sdělují, čím je virus překvapuje. Představa, že by se opakovalo prakticky úplné a plošné zavření ekonomiky, ale zatím nešíří nikdo. Občanům stejně nezbývá nic jiného, než se pohybovat v terénu mezi šířením paniky a lehkomyslností. Jako vždycky.