Prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se na první zahraniční návštěvě prezidenta shodli na spolupráci v několika oblastech, jako jsou například dezinformace nebo geopolitická situace. „Chci opět poděkovat České republice, že spolu s Polskem chrání slovenský vzdušný prostor,“ řekla Zuzana Čaputová. Později spolu prezidenti Česka a Slovenska navštívili Památník československé státnosti a pomník Milana Rastislava Štefánika.
Obě hlavy státu podle Čaputové sdílejí stejné názory a hodnoty. „To je nejlepší základ pro další spolupráci, na které jsme se spolu dohodli ve více oblastech,“ řekla na tiskové konferenci slovenská prezidentka Čaputová.
Společné zahraniční cesty?
Na uzavřeném jednání Čaputová a Pavel jednali o výzvách, kterým oba státy čelí, jako je energetická krize. Ta podle Čaputové poskytuje příležitost pro užší spolupráci mezi oběma státy. Shodli se také na tom, že by společně mohli absolvovat některé zahraniční cesty.
„Vztahy mezi našimi zeměmi jsou opravdu nadstandardní,“ řekl Pavel s tím, že si váží toho, že jeho první zahraniční cesta mohla směřovat právě na Slovensko. Na tiskové konferenci potvrdil, že se na řadu problémů dívají se Zuzanou Čaputovou podobně.
Problémy obou států podle něj způsobuje hlavně ruská agrese na Ukrajině. „Bude záležet na tom, jak citlivě budeme přistupovat k oslovování našich občanů a jak budeme připomínat hodnoty, na kterých naše země stojí,“ dodal.
V4 jako konzultační fórum
Mimo jiné se oba státníci bavili i o členství ve Visegrádské skupině. Prezident Petr Pavel ji v současné době vnímá spíše jako konzultační fórum, které nemá ambice na detailní koordinaci zahraniční nebo bezpečnostní politiky. Prostor vidí v rozšíření spolupráce i na baltské země.
Poznamenal také, že se nikdy netajil jistou skepsí, pokud jde o efektivitu uskupení zemí Visegrádu, ke kterým kromě Česka a Slovenska patří ještě Polsko a Maďarsko. Rozpory v poslední době vyvolává zejména postoj Maďarska k válce na Ukrajině.
Český prezident řekl, že v minulosti vyjádřil názor, že V4 bude muset vážně uvažovat, jakým obsahem spolupráci naplnit. Dodal přitom, že je odpůrcem toho, aby se škrtem pera zrušilo něco, co již přineslo svůj efekt.
Pavel se vyjádřil i k avizované návštěvě Ukrajiny. S prezidentem Volodymyrem Zelenským se v neděli telefonicky domluvil, že cestu naplánují na duben. Rád by ji zkoordinoval i s Čaputovou. Konkrétní přísliby, se kterými by na Ukrajinu mohl jet, nechtěl přibližovat. Dodal pouze, že měl již konzultace například s armádou.
Čaputová zopakovala, že se společné cesty na Ukrajinu velmi ráda zúčastní a že nápad na návštěvu vznikl ve stejnou dobu v Praze i v Bratislavě.
První zahraniční cesta prezidenta Pavla
Český prezident Petr Pavel v pondělí zahájil dvoudenní návštěvu Slovenska. Jde o o jeho první zahraniční cestu po nástupu do úřadu. Pavla dopoledne přivítala jeho slovenská kolegyně Zuzana Čaputová na nádvoří svého úřadu v Bratislavě, oba politici pak společně absolvovali přehlídku čestné prezidentské stráže.
Při slavnostním ceremoniálu, jehož součástí bylo i přivítání chlebem a solí, vojenská hudba zahrála státní hymny Česka a Slovenska. „Je mi ctí a potěšením přijet na první zahraniční cestu právě na Slovensko,“ napsal prezident Pavel do návštěvní knihy krátce po svém příchodu.
Pavel složil prezidentský slib minulý týden ve čtvrtek a dodržel tradici, že první zahraniční cesta českých i slovenských vrcholných politiků vede do druhého státu někdejšího Československa.
Slovenská prezidentka Pavlovi už v lednu po rozhodujícím kole přímé prezidentské volby osobně gratulovala v jeho volebním štábu v Praze. Při Pavlově inauguraci zase Čaputová uvedla, že je ráda, že v čele státu, který je Slovensku nejbližší, stojí člověk se stejnými hodnotami.
Podle tiskového mluvčího prezidentky Čaputové první zahraniční návštěva Petra Pavla přilákala extrémní zájem médií. V prezidentském paláci v Bratislavě jí přihlíží zhruba 70 novinářů.