První zásilka munice z české iniciativy před časem dorazila na Ukrajinu. Na sociální síti X to v úterý oznámil premiér Petr Fiala (ODS). S návrhem na nákup dělostřelecké munice pro Ukrajinu ze zemí mimo EU přišel Fiala na unijním summitu v únoru. Česko funguje jako zprostředkovatel a propojuje jednotlivé země s dodavateli vojenského vybavení.
„První zásilka munice z naší iniciativy před časem dorazila na Ukrajinu,“ oznámil předseda vlády na sociální síti. „Děláme, co je třeba,“ dodal bez dalších podrobností.
Do české muniční iniciativy už přispělo 15 zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance přes 1,6 miliardy eur (39,5 miliardy korun), řekl na konci května před jednáním o bezpečnosti s evropskými státníky v pražské Kramářově vile premiér Petr Fiala (ODS). Podle dřívějších vyjádření se díky české iniciativě už podařilo získat 500 tisíc kusů dělostřelecké munice. Na téměř 200 tisíc kusů jsou smlouvy, dalších 300 tisíc kusů je Česko schopné velmi reálně zajistit.
Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské agresi, si dlouhodobě stěžuje na nedostatek munice, který komplikuje odrážení ruských útoků. Ruské síly tak dosáhly na frontě dílčích úspěchů, včetně únorového dobytí města Avdijivka, opěrného bodu ukrajinské obrany ležícího nedaleko Doněcka, který ruské síly fakticky okupují už od jara 2014.
Výraznou vzpruhu pro ukrajinskou armádu na bojišti znamenaly balistické střely ATACMS, jejichž dodávky Kyjevu v dubnu oznámily Spojené státy. Tentýž měsíc Washington po měsících váhání schválil pomoc Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů (1,44 bilionu korun).
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) už dříve řekla, že není možné prozradit, zda už munice na Ukrajinu dorazila. „Držíme slovo vůči našim partnerům, se kterými na celém projektu muniční iniciativy spolupracujeme,“ podotkla v nedělní Partii na CNN Prima News. První dodávka je ale podle ní koncipována tak, aby do konce června byla na Ukrajině.
Listu Financial Times (FT) na konci května řekl majitel české společnosti Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad, jehož firma pořizuje jménem české vlády v rámci iniciativy dělostřelecké granáty v Africe nebo Asii, že polovina nakoupených nábojů nemůže být dodána tak rychle, jak bylo plánováno. U některých nábojů je totiž potřeba doplnit chybějící komponenty.
„Z některých zemí asi náboje jsou méně kvalitní, z některých více,“ uvedla Černochová. „Je možné, že oni (CSG) mají tuto zkušenost. Z jiných firem, které jsou zapojeny do muniční iniciativy, tuto informaci nemám,“ poznamenala. Že munice není vždy kvalitní, je podle ministryně skutečností, nicméně na světe je jí málo. Firmy mají podle ní prostředky na to, aby munici upravily do použitelného stavu.