Prvním komunistou na světě nebyl nikdo jiný než Ježíš Kristus, prohlásil šéf ruské komunistické strany Gennadij Zjuganov.
„Postavte vedle sebe Ježíšovo Kázání na hoře a Morální kodex budovatele komunismu a jen zalapáte po dechu,“ řekl ve čtvrtek Gennadij Zjuganov v rozhlasovém rozhovoru pro list Komsomolskaja pravda. Dodal, že „hlavní heslo komunismu – ‚Kdo nepracuje, ať nejí‘ – je napsáno v druhém listu apoštola Pavla Soluňanům“, který se nachází v Novém zákoně. „Musíme studovat Bibli,“ uzavřel svou myšlenku.
Jeho komentář přichází v době, kdy Komunistická strana Ruska usiluje o získání křesel ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, během parlamentních voleb 17. až 19. září. Takové prohlášení by bylo pravděpodobně neslýchané v sovětské éře, kdy se komunistická vláda řídila politikou státního ateismu. V postsovětských letech – zejména v posledním desetiletí vlády prezidenta Vladimira Putina – však vláda navázala kontakty s ruskou pravoslavnou církví.
Dne 12. září 2014 psala agentura Interfax: „Patriarcha moskevský a vší Rusi Kirill v pátek udělil vůdci Komunistické strany Ruské federace Gennadiji Zjuganovovi v den politikových 70. narozenin Řád slávy a cti III. třídy, informoval web Moskevského patriarchátu. ‚Přestože v politickém životě země existují různé síly, s nimiž se církev nikdy neztotožňuje, vždy hájí ty základní hodnoty, bez nichž náš národ a naše společnost nemohou existovat,‘ řekl patriarcha při předávání ceny. Podle něj, pokud jde o zachování základních hodnot, ‚a to jsou hodnoty víry, morálky, kultury, jednoty našeho národa, pak musí všechny politické síly držet při sobě‘.“
Současná mentální atmosféra tak dává prostor k vyjadřování názorů, které by v dobách SSSR nebyly myslitelné.
Například před dvěma lety biskup pravoslavné církve prohlásil, že druhou světovou válku vyhráli pokřtění ruští vojáci, zatímco většina ateistických vojáků v zemi zemřela v boji.
Výroky metropolity bělgorodského a staroslavného Ioanna byly zachyceny na videu během bohoslužby k výročí začátku války. Přestože Sovětský svaz nakonec zvítězil, ztratil za druhé světové války, kterou Rusové nazývají „Velká vlastenecká válka“, přes 27 milionů lidí.
„Více než 60 procent Rudé armády – mladých vojáků, kteří se narodili již v protináboženské době a byli většinou nepokřtění – bylo zabito,“ řekl metropolita Ioann. „Byla to oběť za ateismus,“ dodal, „a válku vyhráli ti, kteří byli pokřtěni, ti, kteří byli duchovně povoláni porazit (nacistické Německo).“
Biskupovy výroky vyvolaly rychlou kritiku představitele církve Andreje Kurajeva, který je označil za „nezodpovědné překrucování historie“.
„Naprosto nezodpovědné chování a slova. Když je člověk léta mimo zónu jakékoli kritiky, je mimo zónu rozumu a svědomí. V tomto případě jde o takové ideologické opojení, že stačí jakýkoli vyřčený nesmysl, jakékoli překroucení dějin. Nikdo nebude přerušovat jeho projevy, nikdo nebude nic namítat, nikdo ho nebude stahovat z pódia.
Byli to dvacetiletí a ještě starší, první rok tam ještě nebyli opravdoví kluci. Byli to lidé narození ve 20. letech, kdy byli všichni pokřtěni. Je škoda, že metropolita nezná ani tuto stránku historie.
Touha přetáhnout přes sebe deku je pochopitelná, protože bez nás by nebylo vítězství, bez naší zázračné kadidelnice. Hrstka kadidla je víc než divize T-34. Je škoda, že máme takové metropolity.“