Bývalý český prezident Václav Klaus, Jaroslav Faltýnek i bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula dostanou za své nenošení roušky a tím porušení vládního nařízení třítisícové pokuty. Informovala o tom Česká televize. Taková částka veřejně známé osobnosti jistě finančně vydrancuje. Působí zvláštně právě v době, kdy se nejvíce brojí proti restauračním provozům.
Pražská hygienická stanice uzavřela případy porušení opatření a nenošení roušek na veřejnosti. Pokutováni jsou i stále vlivné osobnosti veřejného života, které dostaly každá finanční trest ve výši třech tisíc korun.
Jde o bývalého prezidenta Václava Klause, jenž si nenavlékl roušku při uctění památky na Národní třídě během oslav 17. listopadu, ale i poslance Jaroslava Faltýnka nebo bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO), kterého stálo porušení pravidel funkci vedení resortu. Tehdy šel s Faltýnkem i přes zákaz do vyšehradské restaurace na podezřelou schůzku.
Prymula byl sám zastáncem zpřísňování opatření a když je sám porušil, tak jakoukoli odpovědnost odmítal. „Na základě obrázků, které se objevily v Blesku, to vypadá, že jsem něco porušil. A já tedy s plnou vážností říkám, že jsem nic neporušil,“ prohlásil tehdy na tiskové konferenci, ještě jakožto ministr. O pár momentů později byl z funkce odvolán.
Pro Českou televizi svůj trest potvrdil. „Mám o tom informace, až to přijde, budu to reflektovat. Nebudu se proti tomu odvolávat,” sdělil nyní Prymula.
Naopak Václav Klaus si své porušení uvědomil a dokonce to přiznal jako záměr. Celou dobu ji měl schválně na bradě. Roušku si kromě událostí na Národní třídě nevzal také na veřejné připomínce 28. října před Obecním domem v Praze.
„Já to dělám programově a záměrně, a když člověk něco dělá programově, tak za A to nepovažuje za chybu a za druhé považoval bych za nedůstojné, kdybych dělal, to co dělá řada našich politiků, že se začne omlouvat. (…) Mám svou představu o významu roušek, ne že bych si ji já sám vymyslel, přeci medicínská profese má mezi sebou vášnivé bojovníky za roušky a stejně vášnivé odpůrce roušky,“ vysvětlil pro ČTK svůj záměr.
Všichni tři zmiňovaní jsou veřejné známé osobnosti a některé z nich stále zastávají veřejnou funkci. Měli by tedy jít vzorem pro společnost, jejíž důvěra ve vztahu k zaváděným vládním opatření se momentálně nachází v rozkladu.
Taková pokuta pro ně ale nevytváří dostatečný trest – u svých příznivců budou jedině za hrdiny, jež třítisícová pokuta rozhodně nijak nevykolejí. Působí zvláštně v dobách, kdy se nejvíce brojí proti provozním restaurací, po kterých vláda v případě porušení podmínek požaduje milionové tresty. Na to ostatně upozorňují i samotní podnikatelé.
„Neviděli jsme žádnou statistiku, kolik z 35 tisíc restaurací opatření porušilo. Pokud se tak někde stalo, orgány mají činit, mají pravomoc provoz uzavřít. K dodržování restrikcí neustále vyzýváme,“ řekl pro Český rozhlas prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Vládní nařízení lidé nedodržovali na zejména Mikuláše, ale trest podle něj padl pouze na restaurace.